דפי עבודה CBT

דפי עבודה CBT

כלי מרכזי בטיפול CBT סי בי טי  הוא עבודה העכשווית לשינוי דפוסי חשיבה והתנהגות. לכל אחד מאיתנו דפוסי חשיבה שהתפתחו אצלו מגיל צעיר מאוד והשתרשו במהלך השנים. המחשבות הללו עשויות להיות אדפטיביות וחיוביות, או לחילופין בלתי אדפטיביות ומעכבות. בטיפול קוגניטיבי התנהגותי אנו רוצים לבדוק את טיב המחשבות שלנו. לכולנו דפוסי חשיבה שהם לעתים בלתי מסתגלים. בסי בי טי אנו קוראים לזה "עיוותי חשיבה" או כשלים מחשבתיים. בתרכול אנו רוצים לבחון את המחשבות וההתנהות שלנו בצורה עניינית כמו שחוקר עושה כאשר הוא בא לבדוק תופעה מדעית. עם הזמן יתכן ונשים לב לכך שחלק מהמחשובת שלנו הם בלתי מסתגלות ונרצה לשנות אותן. שינוי דפוסי מחשבה נעשה עי תרגול ואימוץ דפוסי חשיבה סתגלתניים יותר. מדובר בתהליך שאורך זמן וכרוך בתרגול. לשם כך ריכזתי לפניכם מספר כלים ודפי עבודה CBT לשימושכם. 

השימוש בדפי עבודה CBT פתוח לכולם. התייחסות אישית של מטפל CBT מומחה ניתנת למטופלים שלי.  אורחי האתר  היקרים מוזמנים לעיין בשאלונים,.בדיקת דפי המחשבות לאורחים הינה תמורת תשלום (בדיקת הדפים כרוכה בדמן ומאמץ).

דפי עבודה cbt

1. עיוותי חשיבה (כשלים מחשבתיים)

האם אתה קופץ למסקנות על סמך מידע חלקי בלבד שיש לך? לדוגמה, חברה לא אמרה לי שלום יפה. קפצתי למסקנה שהיא בטח כועסת עלי. או למשל, הבוס שלי לא פרגן לי בישיבת צוות, קפצתי למסקנה שהוא לא מעריך את העבודה שלי.
האם אתה מנבא את העתיד שלא על סמך עובדות? או על סמך עובדות חלקיות? למשל: אני בטח אכשל במבחן, אני בטח אחלה במחלה קשה, בטוח אכנס לבעיות כלכליות. העסקה הזאת לא תצליח.
נטייה לחשוב שהגרוע מכל יקרה. וכן אם זה יקרה לא תהיה לי היכולת לעמוד בזה. למשל "בטוח אסמיק ואגמגם כאשר אפגש עם אדם מסוים. ואם זה יקרה אותו אדם ידחה אותו וילגלג עלי". כמו שניתן לראות יש כאן ציפייה לרחיש גרוע וכן לחוסר יכולת להתמודד עם אותו תרחיש.
נטייה למדוד כל דבר בקנה מידה שרירותי וקיצוני. הסתכלות של שחור או לבן תוך התעלמות מגווני הביניים.
נטייה להיתפס רק לחלקים שלילייים תוך התעלמות מחלקים חיוביים. ועל פי אותו פרט שלילי אתה נוטה לפרש את כל החוייה שלך באופן שלילי
אתה חושב באופן נוקשה על פי כללים שקבעת לעצמך. למשל "אני חייב לעשות כך וכך". "אסור לי לחשוב כך". פעמים רבות הכללים הללו מופנים פנימה כלפי עצמך וכן כלפי אחרים.

2. שינוי מחשבות אוטומטיות

שירות זה ניתן למטופלים בלבד או לאורחים באתר תמורת תשלום

3. ניסוי התנהגותי

למשל, אדם עם חרדה חברתית ירצה לבדוק האם החברה תדחה איתו עם ידבר בכיתה.
התייחוסת לניסוי ההתנהגותי ניתנות למטופלים שלי. או לאורחים תמורת תשלום.