טיפול בדיכאון

דיכאון

דכאון היא מההפרעות הנפשיות השכיחות ביותר ואף כונתה "השפעת של בריאות הנפש". דכאון משתייך לקבוצת ההפרעות במצב רוח (Affective Disorders) הוא מאופיין בדפוס נרחב ומתמשך של מצב רוח ירוד, שאליו מתלווים הערכה עצמית נמוכה ואובדן עניין והנאה מפעילויות מהנות, חרדה, הפרעות שינה ותיאבון, חוסר מרץ, מחשבות פסימיות בדרגות שונות – עד כדי מחשבות של היעדר טעם לחיים ומחשבות אובדניות, ירידה בריכוז ובזיכרון, ופגיעה משמעותית בתפקוד. בלינק הזה אפשר לענות על שאלון BDI למדידת דיכאון.

מחקרים רבים מצאו ששיטת הטיפול היעילה ביותר לדכאון הוא הטיפול הקוגנטיבי התנהגותי- CBT. טיפול זה כולל בתוכו מרכיבים התנהגותיים וקוגנטיבייים. המרכיב ההתנהגותי עוסק באקטיבציה (התנעה). בטיפול קובעים מטרות התנהגותיות הן של משימות חיים חשובות שנפגעו מהדכאון והן של דברים מהנים. קובעים יחד אסטרטגיה למימוש ההתנהגויות החיוביות. ככל שהמטופל מתקדם ומצליח להתמודד יותר ולחזור לפעילות של מטלות יום יום יחד עם פעילות מהנה כך הוא רוכש יותר מסוגלות והנאה ותסמיני הדכאון יורדים.

במקביל הטיפול עוסק גם במרכיב הקוגנטיבי. בחלק הזה המטפל עוזר למטופל לזהות דפוסי חשיבה שליליים. המודל הקוגנטיבי רואה קשר ישיר בין מחשבות שליליות לבין רגשות שליליים ותחושת פסימיות. מחקרים מצביעים על כך שאנשים שיש להם דכאון נוטים לחשוב בדפוסי חשיבה שליליים, ועם עיוותי חשיבה (כגון: חשיבה קטטסטרופלית, חשיבה רגשית, התמקדות בשלילי ועוד). בטיפול רוכשים כלים ומיומנות לזיהוי דפוסי חשיבה שליליים. לומדים לזהות את המחשבות האוטומטיות השליליות, לאתגר אותם ולאט לאט לשנות את דפוסי החשיבה וליצור דפוסים חדשים ואדפטיביים יותר.

במקרים מסויימים נכון לשלב בין טיפול קוגנטיבי התנהגותי לבין טיפול בתרופות אנטי דכאוניות, כמובן בהתייעצות רפואית.

הבשורה הטובה היא שבטיפול קוגנטיבי ממוקד ויעיל בהחלט ניתן להפחית מאוד את תסמיני הדכאון ולחזור לשגרת חיים בריאה. לעמוד הראשי