שאלות נפוצות

מהו טיפול CBT?

טיפול CBT, או בשמו המלא Cognitive Behavioral Therapy כלומר טיפול קוגנטיבי התנהגותי הוא שיטת טיפול נפשי מבוסס מחקר לטיפול במגוון קשיים והתמודדיות נפשיות. מדובר בטיפול ממוקד ויעיל, שעוזר למטופל להתמודד בצורה טובה עם אתגרי החיים.

 זהו טיפול מומלץ לחרדות, דיכאון, כפייתיות (OCD), הפרעות פוסט טראומטיות (PTSD), הפרעות אישיות, ועוד מגוון הפרעות נפשיות.

איך בוחרים מטפל CBT?

כאשר ניגשים לבחור מטפל CBT, חשוב לוודא שהמטפל הוא איש מקצוע מתחום טיפולי (עבודה סוציאלית, פסיכולוגיה, פסיכיאטריה וכד'), בעל תואר שני ומעלה, ושהוא למד והתמקצע בטיפול קוגנטיבי התנהגותי. בנוסף חשוב לוודא שהמטפל עומד בקרטריונים של האגודה הישראלית לטיפול קוגנטיבי התנהגותי (איט"ה) שקבע סטנדרטים מקצועיים בינלאומיים למטפל CBT.

רצוי גם לבחור במטפל שיכול להבין את עולמו הפנימי של המטופל. נדרשת הבנה תרבותית וחברתית רחבה, כדי להבין את הקשיים הספציפיים של המטופל. בנוסף רצוי לבחור במטפל מקצועי מאוד, אך גם בעל גישה אנושית ואמפטית שיוכל לתמוך ולהכיל.

כמה פגישות לוקח הטיפול עד לשיפור המצב?

מקובל לומר שטיפול אורך בין 12- 20 פגישות עד לשיפור המצב. אורך הטיפול תלוי במידה רבה במוטיבציה של המטופל. טיפול .CBT דורש מעורבות ושיתוף פעולה של המטופל בביצוע משימות בין הפגישות ובהתמודדות עם מגוון קשיים שעולים תוך כדי  , כאשר יש מגוון בעיות רקע, כמו התמכרות, הפרעות אישיות וכדומה הטיפול גם כן לוקח יותר זמן. טיפול. אפשר לומר בצורה די ודאית שככל שהמטופל יותר מגויס ובעל מוטיבציה לשיפור כך הטיפול קצר ויעיל יותר.

מה ההכשרה שלך?

יאיר ברקו, מחזיק בתואר שני קליני בעבודה סוציאלית, MSW מוסמך של האוניברסיטה העברית בירושלים. בנוסף לכך יאיר למד למד פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית CBT ובמשך השנים הוכר כמומחה ומדריך בטיפול קוגניטיבי התנהגותי מטעם האגודה הישראלית והאירופאית לטיפול CBT. יצויין שזה דרגת המומחיות הגבוהה ביותר שקיימת בתחום טיפול ה- CBT.

מה מידת הניסיון שלך?

 

יאיר מטפל מעל עשור בטיפול CBT.במהלך השנים טיפל בהצלחה במעל 500 מטופלי CBT שמתמודדים עם הפרעות נפשיות שונות. בנוסף לעבודה הקלינית יאיר מדריך מתמחים ומטפלים מתחילים בטיפול סי בי טי.

נוסף לכך, יאיר מנהל מרפאה לבריאות הנפש של עמותת בית חם.

רוצה ללמוד על טיפול CBT מקוון

המלצות

חזרה לעמוד הראשי