הפרעת אישיות טורדנית כפייתית טיפול OCPD

הפרעת אישיות טורדנית כפייתית (OCPD) אבחון וטיפול

טיפול בהפרעת אישיות טורדנית כפייתית OCPD

מהי הפרעת אישיות טורדנית כפייתית (OCPD)?

הפרעת אישיות טורדנית-כפייתית (באנגלית: Obsessive-compulsive personality disorder, או הפרעת אישיות אובססיבית-קומפולסיבית, OCPD) היא הפרעת אישיות מאשכול ג'. היא אחת מ-10 הפרעות האישיות שמופיעות בקלסיפיקציה של ה- DSM 5.

הפרעת אישיות טורדנית-כפייתית היא דפוס כרוני ולא אדפטיבי של פרפקציוניזם קיצוני, התעסקות בפרטים קטנים וצורך מופרז בשליטה על סביבתו של האדם, הגורמים למצוקה ופגיעה בתפקוד, בפרט בתחום של יחסים בינאישיים. הפרעה זו שונה מהפרעה טורדנית-כפייתית (OCD), אך עם זאת היא גם חולקת עמה קווי דמיון ולעתים אפשר להתמודד עם שתי ההפרעות במקביל. אנשים הסובלים מהפרעה זו מאופיינים בצמצום רגשי, חוש סדר מפותח מדי, עקשנות, צורך מופרז בשליטה, פרפקציוניזם וחוסר גמישות.

שאלון OCPD בחן את עצמך: האם יש לי הפרעת אישיות טורדנית כפייתית?

הקרטריונים להפרעת OCPD לפי ה-DSM

  1. עיסוק יתר על המידה בפרטים, בכללים, ברשימות, בסדר, בארגון או בלוחות זמנים – כך שהנקודה העיקרית של הפעילות אובדת.
  2. פרפקציוניזם המפריע לביצוע משימה, כלומר לא מצליחים להשלים מיזם מאחר שהסטנדרטים שקבעו לעצמם נוקשים מכדי להגשימם.
  3. התמסרות מוגזמת למקום העבודה עד להדרת פעילויות של פנאי וחברויות (לא כולל דפוס כזה של עבודה מכורח כלכלי).
  4. ביטוי דפוס קשיח של מוסריות יתר ומצפוניות לגבי ענייני מוסר או ערכים (לא כולל הזדהויות דתיות או תרבותיות).
  5. קושי להפטר מחפצים ישנים או חסרי ערך אפילו כאשר אין לאלו ערך רגשי.
  6. סירוב לבצע משימות או עבודות משותפות עם אחרים למעט אם אלו מוכנים להיות כפופים לעשותן בדיוק בדרך בה הם רוצים שהדברים ייעשו.
  7. קושי לבזבז כסף עבור עצמם ועבור אחרים; מאמינים כי יש לחסוך כסף לאסונות עתידיים.
  8. עקשנות ונוקשות יתר. 

שכיחות הפרעת אישיות OCPD

הפרעת אישיות OCPD היא יחסית שכיחה. לפי מחקרים שונים (גרנט 2012) השכיחות נעה על פי מחרים שונים בין 2% עד ל 7.8 % מהאוכלוסייה. עם זאת קיים תת אבחון של ההפרעה וחוסר היכרות עם המאפיינים ועם דרכי הטיפול.

הפרעת אישיות אובססיבית קומפולסיבית מלווה בדרך כלל בסבל, מצד אחד יש לאדם רצון רב ודחף לעשות דברים באופן מושלם ופרפקציוניסטי. מאידך בפועל העולם לא מתנהל בצורה כזאת וזה מביא לתחושות קשות וחוסר שביעות רצון.

על אף השכיחות הגבוהה שלה, והסבל שהיא גורמת לאדם ולסביבתו אין די התייחסות תיאורטית וקלינית להפרעה זו ביחס למה שהיה מצופה (פינטו, 2011).

מהם קוי הדימיון והשוני בין OCPD ל OCD?

בראש ובראשונה יש לציין שמדובר בהפרעות נפרדות ואין לבלבל ביניהם. הפרעת אישיות OCPD קשורה לאישיות של האדם. הפרעות אישיות הן בדרך כלל יותר קבועות ויותר מאתגרות לשינוי. לעומת זאת OCD היא הפרעה סימפטומטית שמתאפיינת במחשבות טורדניות והתנהגות כפייתית. רוב מי שסובל מ OCD לא סובל מהפרעת אישיות OCPD. ישנם מקרים שבהם אדם עם OCD יסבול גם מהפרעת אישיות OCPD, אך באותה מידה הוא יכול להיות ללא כל הפרעת אישיות ו/או עם הפרעת אישיות אחרת. 

קיימים מספר מחקרים שונים שבוחנים את מידת הקשר בין הפרעה טורדנית כפייתית (OCD) לבין הפרעת אישיות טורדנית כפייתית (OCPD). בחלק מהמחקרים נמצא מתאם גבוה בין ההפרעות הללו. בעוד שבמחקרים אחרים לא נמצא בהכרח קשר . כך שיש צורך להמשיך ולחקור נושא זה. עם זאת ללא ספק בהחלט תתכן אבחנה כפולה של OCDּ פלוס OCPD. כך למשל אדם עם הפרעת אישיות טורדנית כפייתית, עשוי לסבול מסימפטומים של OCD שקשורים לסדר, סימטריה ודיוק וכן קושי לשאת חוסר שלמות ותחושה של אי דיוק. 

טיפול בהפרעת אישיות טורדנית כפייתית

הטיפול בהפרעת אישיות OCPD הוא טיפול שמותאם לאנשים עם הפרעות אישיות. ככלל טיפול בהפרעות אישיות הם טיפולים שדורשים יותר זמן על מנת להגיע לשינוי משמעותי. הסיבה לכך נעוצה בהבנת הבעיה.הפרעות אישיות כשמם כן הם, קשורים למבנה האישיות של האדם. האישיות היא מתעצבת על סמך גורמים רבים ומורכבים. חלקם תלוים במזג מולד, חלקם תלויים בסביבה של האדם בילדות. כך למשל טיב יחסי ההיקשרות של הילד עם הוריו הם חלק חשוב בעיצוב האישיות. ישנם עוד גורמים רבים. ההבנה שמדובר בהפרעה שנוצרה באופן עקבי וממושך והיא יחסית קבועה. כך גם הטיפול דורש העמקה ושינוי משמועתי כדי להגמיש את מאפייני האישיות וליצור דפוסים בריאים יותר. 

בטיפול בהפרעת OCPD יש להתייחס כמה היבטים. ראשית יש צורך לעשות אבחון מסודר להבין מהי הבעיה ולעשות אבחנה מבדלת ביחד להפרעות דומות. נרצה להבין את ההתפתחות של ההפרעה והביטוי שלה בחיי היום יום. נרצה להבין את מוקדי הקושי שנגרמים. אלו הם בדרך כלל במוקדים בינאישיים, בזוגיות עם חברים, לעתים גם יש פגיעה בתעסוקה.

אנו נעזרים בשילוב של כלים של CBT כמו הבנייה קוגניטיבית ושינוי דפוסי חשיבה. וכן בניסויים התנהגותיים. כך יש גם שימוש בחשיפה מכוונת למצבים של אי ודאות, חשיפה למצבים עמומים ולא מושלמים. וחשיפה למצבים של ביקורת במקביל נעשית עבודת עומק ביחס לאמונות יסוד וסכמות של האדם. לשם כך נעשה שימוש בטיפול בסכמה תרפיה

.

נכתב ע"י יאיר ברקו, MSW מטפל CBT מומחה בהפרעות אישיות. לתיאום טיפול 054-5907853

מקורות

Starcevic, Vladan; Brakoulias, Vlasios New diagnostic perspectives on obsessive-compulsive personality disorder and its links with other conditions, Current Opinion in Psychiatry: January 2014 – Volume 27 – Issue 1

Gordon, O., Salkovskis, P., & Bream, V. (2016). The Impact of Obsessive Compulsive Personality Disorder on Cognitive Behaviour Therapy for Obsessive Compulsive Disorder. Behavioural and Cognitive Psychotherapy, 44(4), 444-459

Diagnostic and statistical manual of mental disorders
(5th ed.), American Psychiatric Publishing, Arlington, VA (2013)

Grant, J. E., Mooney, M. E., & Kushner, M. G. (2012). Prevalence ,correlates, and comorbidity of DSM–IV obsessive-compulsive personal-ity disorder: Results from the National Epidemiologic Survey on Alcohol and Related Conditions. Journal of Psychiatric Research, 46,469–475

. Pinto, A., Ansell, E. B., & Wright, A. G. C. (2011, March).A new approach to the assessment of obsessive compulsive personality. Inte-grated paper session conducted at the annual meeting of the Society for Personality Assessment, Cambridge, MA

Wheaton, M. G., & Ward, H. E. (2020). Intolerance of uncertainty and obsessive-compulsive personality disorder. Personality Disorders: Theory, Research, and Treatment, 11(5), 357