טיפול CBT בפסיכוזה: אין זו אגדה

את/ה בטח שואל את עצמך: האם טיפול קוגנטיבי התנהגותי (CBT) מתאים עבור אנשים שמתמודדים עם פסיכוזה (סכיזופרניה וכד') ? באמת? התשובה היא- כן! בהחלט כן טיפול CBT בפסיכוזה הוא טיפול מבוסס מחקר שנמצא יעיל. היום אנחנו יודעים לומר בפירוש שאפשר להקל מאוד על סימפטומים של פסיכוזה בעזרת טיפול CBT. וזה כבר מוכח מדעית ומבוסס עובדות (Evidence Based Practice) במחקרים רבים.

בציבור הרחב ובקרב אנשי מקצוע רבים קיימת תפיסה לפיה אין אפשרות לטפל ולעזור לאנשים עם פסיכוזה בעזרת טיפולים פסיכו-תרפויטים. יש הסבורים שרק תרופות עוזרות. כן, התרופות עוזרות אך לא ניתן להסתפק במתן תרופות. התרופות חשובות ומצמצמות את חלק מהסימפטומים, אך הן לא מלמדות את האדם איך להתמודד עם מחשבות רגשות והתנהגויות שבאות בעקבות ההפרעה.
בעזרת טיפול קוגנטיבי התנהגותי מותאם ע"י איש מקצוע מומחה ובעל ניסיון ניתן לטפל ולעזור רבות גם בתחום זה.

מטפלים רבים חוששים לגשת ולטפל באנשים עם פסיכוזה. הדבר נובע בדרך כלל מתוך חוסר היכרות עם האנשים, חוסר היכרות עם הספרות והמחקרים העדכניים, וכן גם מתוך חשש. מעטים הם המטפלים בארץ שמומחים בטיפול קוגנטיבי התנהגותי וגם מומחים בעבודה עם אנשים שמתמודדים עם פסיכוזה.

אני מטפל ומכיר היטב את האוכלוסייה ומטפל CBT מומחה, חבר מומחה באיט"ה. אני מטפל טיפול קוגנטיבי התנהגותי באופן מוכח ומבוסס עובדות באנשים עם פסיכוזה. בעבודה שלי, מעבר לקשר המכבד והמשמעותי שנבנה עם המטופל אני משלב גם קשר הדוק גם עם המשפחה, הקהילה, רופא מטפל וצוות שיקומי.

במידה ואתם מכירים אדם עם פסיכוזה שמחפש טיפול CBT ולא מצא כתובת עד עכשיו, תוכלו לבשר לו על אפשרות הטיפול ולהפנותו.

לקריאה נוספת

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.