טיפול בחרדות- והעיקר לא לפחד כלל?

טיפול בחרדה

בני אדם, באשר הם פוחדים. אין אדם שלא מפחד מזמן לזמן. אפשר למנות למעלה מ-500 סוגים של חרדה. הנפוצים שבהם הם, פחד גבהים, טיסה, בעלי חיים, חושך, דם ועוד. בשפה  המקצועית אנו מכנים זאת "פוביה". למען האמת אפשר להגיד שזה לא תמיד רע לפחד. הפחד הוא רגש חיוני והוא שומר על האדם מסיכונים שונים. הפחד נהיה בעייתי כאשר הוא מונע מהאדם או סביבתו לחיות את החיים בצורה מלאה. אדם שסובל מחרדות נוטה להימנע מהמצב או האובייקטים שמעוררים  אצלו את תחושת החרדה. ההימנעות הזאת יכולה לפגוע מאוד בחיי האדם שמתמודד עם החרדה. לדוגמה אדם שמפחד מנהיגה, עלול להימנע מנסיעות מסוימות, והוא נהיה מאוד תלותי בסביבתו שתסיע אותו ממקום למקום. או לדוגמה אדם עם חרדה מכלבים ימנע מביקור אצל הדודים שיש להם כלב בבית. סביר להניח שזה יפגע בקשרים המשפחתיים ויגרום לקשיים ומתחים במשפחה. אני חושב שבשלב זה כבר מובן למה כדאי לטפל בחרדות. עוד על הימנעויות וחרדה

 אם לפני עשור הנתונים של ארגוני הבריאות העולמיים דיברו על כך שדיכאון היא ההתמודדות הנפשית הכי נפוצה, הרי שבשנים האחרונות חרדות נהפכו לבעיה הכי מרכזית שרוב הפונים מתמודדים  איתה.

אז איך מטפלים בחרדות?

הבשורה הטובה היא שטיפול נכון בחרדות עובד. מחקרים רבים מצאו שטיפול CBT קוגניטיבי התנהגותי יעיל מאוד ומניב תוצאות מצוינות בטיפול בחרדה. מחקרים שונים מצביעים על שיפור מתמשך בלמעלה מ 90% מהמטופלים.

טיפול CBT קוגניטיבי התנהגותי בחרדות

1.שלב ראשון הוא שלב האבחון נרצה להבין את מהות החרדה. האם מדובר בתופעה עצמאית או שמא מדובר בסימפטומים של הפרעה אחרת, כמו PTSD וכד'. לאחר מכן חשוב לקבל את תולדות החרדה, מה הנסיבות בהן היא הופיעה? נאסוף בצורה מדויקת את ההתפתחות. של הפוביה ואת המצבים שבהם היא מופיעה כיום. נבין את מאפייני הפוביה, מהן התגובות הרגשיות., גופניות וקוגנטיביות שהאדם חווה.

2. הדרכה פסיכו- חינוכית. כולל הסבר מפורט אודות חרדה. הבנה של מנגנון  fight-flight-freeze. , הבנה של התסמינים הפיזיים של חרדה: דופק מואץ, הזעה, קשיי נשימה  וכו'.

3. חשיפה והבנייה קוגנטיבית : מחקרים רבים הראו שהנטייה האנושית הטבעית  להימנע מדבר מפחיד עלול להעצים את הפחד ממנו. ברור לנו שנכון להמנע מדברים מסוכנים ושצריך לנקוט זהירות מתאימה בקרב סכנות. הבעיה היא שכאשר נמנעים מדברים שהם לא  באמת מסוכנים, אלא רק מרגישים כך בגלל הערכה לא נכונה של המציאות ההימנעות רק מגבירה את עוצמת החרדה ופוגעת ביכולת לתפקד וליהנות מהחיים. בטיפול  לומדים להעריך בצורה יותר מתאימה את טיבה של סכנה אמיתית לעומת חרדה. נעשה שינוי בדפוסי החשיבה ביחס לסכנות העולם וליכולת של האדם להתמודד איתם. במקביל לשיפור ושינוי דפוסי החשיבה, מתחילים בצורה מאוד הדרגתית להתחיל ביום יום להיפגש  ולהתמודד עם מצבים שמעוררים  חרדה. המהלך נעשה בצורה מבוקרת  ושיטתית וכמובן בליווי של מטפל מוסמך. לבסוף נעשה סיכום של ההתקדמות  ובמניעת הישנות של החרדה.

לסיכום טיפול קוגנטיבי התנהגותי בחרדה היא השיטה היעילה והמוכחת ביותר לטיפול בחרדה.

קרא עוד על טיפול בחרדה

לקביעת פגישה  0545907853

2 comments

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.