מהו טיפול קוגנטיבי?

טיפול בחרדה

מהו טיפול קוגנטיבי?

טיפול קוגנטיבי מבוסס על כך שהמחשבות (עמדות/תפיסות ופירושים) של האדם הם המשפיעים על רגשותיו והתנהגותו. פעמים רבות אותם מחשבות ותפיסות שגויות ומבוססות על הנחות יסוד לא אדפטיביות. יש המכנים אותם "עיוותי חשיבה". דוגמה לכך הוא חשיבה בסגנון של "הכל או כלום", "העצמה ומזעור" ועוד. בטיפול קוגנטיבי נלמד בין היתר לזהות את אותם עיוותי חשיבה (שכאמור פוגעים במצב הרוח ובהתנהגות) ובמקומם לאמץ דפוסי חשיבה יותר אדפטיביים. 

קל להדגים את ההשפעה של עיוותי חשיבה ע"י הדוגמה הבאה מחיי היום יום:

האם פעם היית בלונה פארק והסתכלת על הילדים השונים בזמן שהם ממתינים בתור לעלות על רכבת ההרים? האם הסתכלת על הפנים שלהם? מה ראית? 

סביר להניח שראית מספר הבעות פנים שונות של הילדים. חלק בטח מאוד שמחו וחיכו בקוצר רוח ובציפייה לתורם. חלק אחר בטח היה נראה שקט יותר וחרד.

מה לדעתך הסיבה להבדל ביניהם, הרי כולם עומדים בפני אותה סיטואציה של עלייה על רכבת הרים? מה המקור לשוני ברגשות אצל הילדים השונים?

התשובה לכך היא- המחשבות שלהם, והפירושים השונים שהם נתנו לאותה סיטואציה!

הקבוצה הראשונה שהמתינה בקוצר רוח והנאה לתור שלו בוודאי חשבו לעצמם "איזה כיף, עוד רגע יגיע תורי לעלות על רכבת ההרים המגניבה".

לעומת זאת הקבוצה השנייה בטח חשבה לעצמה משהו בסגנון "איזה פחד, עוד רגע יגיע תורי לעלות על רכבת ההרים המפחידה והמסוכנת הזאת שיכולה להרוג אותי או לגרום לי להקיא. איך אני יכול לברוח מכאן".

זה המודל הקוגניטיבי בקצרה, חשוב להבין שהמחשבות והפירושים שאתה נותן לאירוע הם הגורמים לך להרגיש איך שאתה מרגיש ולא עצם הסיטואציה. קרא עוד על מהו טיפול קוגנטיבי