חוסר ודאות והפרעה טורדנית כפייתית OCD

אנשים שיש להם הפרעה טורדנית כפייתית (OCD) מתקשים לשאת הרגשת חוסר ודאות. בעקבות כך הם מחפשים בצורה קומפולסיבית ודאות. לרוב זה יתבטא ע"י טקסים פיזיים או מחשבתיים של בדיקה. למשל מטופל שכותב מייל בענייני עבודה, ורוצה להיות בטוח שהמייל נכתב נכון וללא שגיאות כתיב, ועל כן הוא שב וקורא אותו עשרות פעמיים את המייל עד שהוא מרגיש בטוח שהמייל בסדר, או עד שהוא מוכרח להמשיך הלאה. הרגשת פעם ככה? זה פשוט מתיש לחיות כך!

בטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) להפרעה טורדנית כפייתית בין היתר לומדים לשאת ולחיות בשלום עם הרגשת ה"חוסר ודאות". אנו עושים זאת במגוון טכניקות קוגניטיביות והתנהגותיות. נתחיל עם תשאול סוקראטי שיכלול שאלות שבודקות את משמעות המחשבות. מה הדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות במידה ואכן נשלח מייל עם שגיאות כתיב, מה המשמעות של זה? כמה זה נורא? האם יש לך כוחות להתמודד עם כך?  החלק השני שהוא חשוב במיוחד בטיפול ב OCD הוא "חשיפה ומניעת תגובה" exposure and relapse prevention)).מדובר בגישה טיפולית התנהגותית שפותחה ע"י החוקרת פרופ' עדנה פואה מאוניברסיטת פנסילבניה. זהו טיפול מבוסס מדעית שעזר להרבה מאוד אנשים עם OCD. הרעיון הטיפולי הוא שעל מנת להיפתר מההפרעה טורדנית כפייתית צריך להיחשף ולהתמודד עם מקור החרדה, ולא להגיב לו. באופן זה נוצרת התרגלות ויכולת לשאת את החוסר ודאות וההרגשה הטורדנית.

חשיבות יתר לכוחם של מחשבות

בדרך כלל אנשים שיש להם הפרעת טורדנית כפייתית (OCD) נוטים לתת יותר מדי משמעות וכח למחשבות שלהם.  הם נוטים לראות במחשבה אובססיבית כשוות ערך לביצועה. למשל מחשבה של  פגיעה באדם אחר שוות ערך לפגיע אמיתית. יתירה מכך האדם חושב שהמחשבה הטורדנית מעידה האופי האמיתי שלי, שאני אדם רע ומפלצתי שחושב מחשבות כאלה. זה דומה למנגנון נוסף של הפרעה טורדנית כפייתית לפיו אם חשבתי משהו רע זה מקרב את הסיכוי לכך שזה יקרה במציאות. למשל אם אני חושב על כך שאני עלול להידבק במחלה זיהומית בשירותים הציבוריים אז זה מגביר את הסיכוי לכך שיקרה במציאות. בגלל שאנשים עם  OCD נותנים כל כך הרבה חשיבות למחשבות הטורדניות, והמחשבות הללו כל כך מפחידות אותם, הם מנסים להדחיק את אותם אותם מחשבות. אך באופן פרדוקסלי ככל שמנסים לא לחשוב על משהו מסוים דווקא אותה מחשבה מתגברת. זו בוודאי תופעה מוכרת לך. אם למשל אבקש ממך לא לחשוב על הפרצוף של אמא שלך, אתה בטח תתחיל לחשוב עליה….אל תדאג זה ישמח אותה לדעת שאתה סוף סוף חושב עליה).

בטיפול ב-OCD  אנו עוזרים למטופל לייחס פחות משמעות וכח למחשבותיו, וכן לכך שלא כדאי לנסות ולהדחיק מחשבות טורדניות. נעשה זאת במגוון כלים קוגניטיביים והתנהגותיים יעילים.

מעוניין להיפטר מההפרעה הטורדנית הכפייתית OCD  שלך? חושב שאתה צריך טיפול

התקשר היום לקביעת טיפול 054-5907853