טיפול בדיכאון

טיפול בדיכאון
כן, יש טיפול בדיכאון, טיפול שהוא מוכח מדעית ויעיל.
 
האם אתה מרגיש כל הזמן עייף? בלי מצב רוח? שינויים בתיאבון? כבר לא נהנה מדברים שפעם כן גרמו לך הנאה? מתקשה להתרכז? חושב מחשבות פסימיות לגבי העתיד? מרגיש חוסר אונים ? אם כן, יתכן שאתה סובל מדיכאון. חשוב לומר כבר עכשיו יש טיפול בדיכאון.
 

אתה לא לבד, נתונים עדכניים מצביעים על כך שלפחות כ- 5% מהאוכלוסייה בישראל סובלת מדכאון בכל זמן נתון, יש עלייה משמעותית בהיקף האנשים הסובלים מדכאון וכן בהיקף האנשים הפונים לטיפול בדיכאון. 

 

מה גורם לדיכאון?
אין לנו תשובה חד משמעית. דיכאון הוא מצב נפשי שמושפע מהביטיים ביולוגיים, תורשתיים, סביבתיים רגשיים חברתיים ועוד. דיכאון יכול להוות תגובה לאירוע ספציפי קשה. למשל פטירה של אדם קרוב, הפלה, פרידה, גירושין, פיטורין, דאגות כלכליות ועוד. עם זאת לא תמיד ניתן להצביע על אירוע או טריגר ספציפי שקשורים להופעת הדיכאון. הסימפטומים של דיכאון מגוונים וכוללים תסמינים פיזיולוגיים ופסיכולוגיים. התסמינים הגופניים הם האטה פסיכומוטורית, שינוי בתיאבון ובמשקל, הפרעות שינה, וירידה כללית באנרגיה. התסמינים הפסיכולוגיים כוללים תחושת חוסר תקווה וחוסר אונים, חוסר הנאה, עצבנות, עצב ועוד. 
 
איך מטפלים בדיכאון?
מחקרים מצביעים על כך שטיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT הוא יעיל במיוחד לטיפול בדיכאון. אחד מהמאפיינים הבולטים של דכאון הוא צמצום בעשיית פעולות מהנות ומשמעותיות וכן חוסר יכולת להינות מפעילויות שבעבר כן היו מהנות. בטיפול קוגניטיבי התנהגותי בדכאון המחקר מצביע על יעילות מרבית לשימוש במרכיב של- "הפעלה התנהגותית" behavior activation. הכוונה לזיהוי פעולות שהן משמעותיות עבורך ושבעבר כן נהנית מהם. אך בעקבות המצב רוח הירוד חדלת מלעסוק בהם. נחפש פעולות מגוונות, גם פעולות מהנות וגם מעשים שיעודדו את תחושת המסוגלות האישית לאחר שתצליח לבצע אותם.
 

בעזרת גילוי מודרך תלמד לזהות לזהות את הערכים שלך והאופן שבו היית רוצה לחיות את חייך אילו לא היית מדוכא. לאחר מכן נכין תוכנית מסודרת של שילוב אותם ערכים ועקרונות בחיי היום יום שלך באופן מדורג.

יהיה חשוב לשים לב ולהתייחס גם לתהליך המחשבתי שלך בעת ביצוע הפעולות. למשל אם כאשר אתה עוסק בפעילות מהנה אך אתה חושב לעצמך כמה זה חסר תועלת הרי שהדכאון לא יפחת. חשוב לזהות ולאתגר את התהליך המחשבתי שלך בזמן ההפעלה ההתנהגות ולזהות עיוותי חשיבה. בעזרת כלים קוגנטיביים של זיהוי דפוסי חשיבה מעוותים ואתגורם תוכל לאמץ צורת חשיבה אובייקטיבית יותר ולחוות שיפור משמעותי במצב הרוח.
 
אני כאן לעזור לך על מנת להתגבר על הדכאון ולחזור לחיות חיים מלאים ומשמעותיים.
התקשר עכשיו ליאיר ברקו מטפל CBT מומחה לקביעת פגישה עבור טיפול בדיכאון 054-5907853

אהבתי

%d בלוגרים אהבו את זה: