האם יש לי הפרעת אישיות?

האם יש לי הפרעת אישיות

האם יש לי הפרעת אישיות? ובכלל מה זה הפרעת אישיות?

הפרעת אישיות הן הפרעות נפשיות שמאופיינות על ידי תבניות חשיבה נוקשות (סכמות) והתנהגות בלתי מסתגלת לאורך זמן. חוסר גמישות וקושי להסתגל למצבים שונים ולנורמות חברתיות. נוסף לכך יש עוררות רגשית גבוהה וחזרה איטית לוויסות רגשי. פעמים רבות לאנשים שמתמודדים עם הפרעת אישיות יש רקע אישי של מערכות יחסים בינאישיות מורכבות ובלתי מטיבות ולעתים אף טראומות בילדות. הגורם להפרעות אישיות הוא ככל הנראה שילוב בין מזג אישיותי מולד המשולב עם סביבה לא מתקפת ולא מכילה לצרכים. הפרעות אישיות מאופיינות באמונות שליליות של האדם כלפי עצמו, כלפי אחרים ובאופן כללי לגבי העולם. מדובר באמונות יסוד נוקשות שלא קל לשנותם. כאשר אותם אמונות יסוד מתעוררות זה מביא להתנהגות קיצונית ולא מותאמת.

מהם הסוגים השונים של הפרעות אישיות?

קיימים 3 אשכולות של הפרעות אישיות. האשכול הראשון נקרא אשכול הפרעות האישיות המוזרות או אקסצנטריות. זה כולל בתוכו הפרעת אישיות פרנואידית, הפרעת אישיות סכיזואידית והפרעת אישיות סכיזוטיפלית. האשכול השני של הפרעות אישיות הינו אשכול הפרעות אישיות הדרמטיות. זה כולל בתוכו הפרעת אישיות אנטי סוציאלית, הפרעת אישיות גבולית, הפרעת אישיות היסטריונית והפרעת אישיות נרקיסיסטית. האשכול השלישי והאחרון של הפרעות אישיות כולל בתוכו הפרעת אישיות נמנעת, הפרעת אישיות תלותית והפרעת אישיות טורדנית כפייתית.

איך מאבחנים הפרעת אישיות?

האבחון של הפרעת אישיות נעשה רק ע"י איש מקצוע מוסמך ע"פ כללי האבחון המקובלים ב DSM . קיימים שאלונים בנויים  להערכת הפרעות אישיות כגון: SCID 5 וכן MMPI 2. יתכן ואיש המקצוע יעזר בהם בתהליך האבחון. לא כדאי לאבחן את עצמך. ועל כן במידה ואתה חושב שהנך סובל מהפרעת אישיות יש לפנות לאיש מקצוע מוסמך לשם אבחון וטיפול אשר ידע להשיב לך על השאלה האם יש לי הפרעת אישיות..

איך מטפלים בהפרעת אישיות? 

ישנם מספר טיפולים יעילים מבוססי מחקר לטיפול בהפרעות אישיות. טיפול קוגניטיבי התנהגותי- CBT. וכן שני שתי טיפולים שמבוססים על טיפול CBT והוסיפו עליו עקרונות נוספים הם טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT) וסכמה תרפיה. ישנם עוד גישות טיפוליות מעולם הטיפול הדינאמי.

טיפול CBT להפרעות אישיות בגישה הקוגניטיבית התנהגות (CBT) יש חשיבות רבה להבנת הקושי והמשגתה. כדי לטפל בצורה מטיבה ויעילה עלינו להבין בצורה מדויקת את הקשיים הספציפיים שישנם וכן את המחשבות, רגשות והתנהגות הספציפיים שלך. ברגע שנצליח להבין אותך היטב, ובעצם להבין את החשיבה שלך נוכל גם לטפל נכון. הפרעות אישות מאופיינות באמונות יסוד שליליות של האדם ביחס לעצמו. באופן כללי ניתן לסווג את אותם אמונות יסוד לקטגוריות הבאות- חוסר אונים (helplessness), אמונה שלא ניתן לאהוב אותי (unlovability) ואמונה בכך שאני חסר ערך (worthlessness). אותם אמונות יסוד הן נוקשות ומתעוררות בעקבות טריגרים ואינטראקציות בינאישיות. בהמשך הן מובילות לרגשות עזים ולא מווסתים ולהתנהגות בלתי מסתגלת.

 

האם אפשר לטפל בהפרעת אישיות?

התשובה היא כן, כיום יש לנו ביסוס מדעי רב ליעילות טיפול CBT בהפרעות אישיות. בהחלט ניתן לטפל בהפרעות אישיות בעזרת טיפול קוגניטיבי התנהגותי. בטיפול מפתחים אמונות יסוד אדפטיביות יותר על העצמי ועל הסביבה. לומדים טכניקות לוויסות רגשי ורוכשים התנהגויות יותר מסתגלות. ניתן לומר שטיפול קוגניטיבי התנהגותי בהפרעות אישיות הינו טיפול שאורך יותר זמן מאשר טיפול בהפרעות אחרות. הסיבה לכך נעוצה בכך שמה שמזין את הפרעת האישיות הינו אמונות יסוד מאוד עיקשות שקיבלו חיזוק מגיל צעיר. בהתאם לכך השינוי ויצירת אמונות יסוד חדשות ודרכי התמודדות חדשות לוקחת יותר זמן על מנת להיטמע. מדובר במסע שבסופו ניתן להגיע להישגים משמעותיים וכדאיים.

לקביעת טיפול צרו קשר עוד היום לקביעת טיפול- 054-5907853 cbtjerusalem.com

 

יאיר ברקו MSW הינו מטפל קוגניטיבי התנהגותי מומחה בהפרעות אישיות. יאיר מוכר כמומחה באגודה הישראלית ואירופאית לטיפול קוגניטיבי התנהגותי. את הטיפול בהפרעת אישיות למד מד"ר ג'ודית בק.