יתרונות וחסרונות טיפול CBT קוגניטיבי התנהגותי

יתרונות וחסרונות טיפול CBT

מהם היתרונות והחסרונות שיש לטיפול סיביטי? למי מתאים טיפול CBT? מעת לעת פונים אלי מטופלים ואנשי מקצוע עם השאלה החשובה מהם יתרונות וחסרונות טיפול CBT (קוגניטיבי התנהגותי)? יש ששואלים האם כדאי להם לגשת לטיפול CBT או לטיפול דינאמי?

כמטפל CBT (קוגינטיבי התנהגותי) מומחה אני מעריך את השאלה הזאת. טיפול קוגניטיבי התנהגותי מבוסס על כך שכאשר באים לבחון צורת חשיבה כללית או מחשבה סציפית עלינו לבדוק אותה בצורה רציונאלית, מדעית ואובייקטיבית. אין להניח הנחות יסוד מוקדמות.באופן זה יש לעשות את הבירור לגבי סוג הטיפול המתאים לך, דינאמי/ קוגנטיבי וכדומה.כמו כן את הבירור לגבי יתרונות וחסרונות של טיפול CBT  הבירור הזה חשוב. רק כך ניתן לבדוק בצורה רציונאלית וללא הנחות יסוד מוקדמות. אז בדיוק לשם כך החלטתי לכתוב על כך ולספק מידע מקצועי ומבוסס מחקר לגבי יתרונות וחסרונות טיפול CBT.

יתרונות טיפול CBT

.1. אחד המאפיינים הייחודיים של טיפול CBT הוא בכך שזה טיפול נפשי שמבוסס על אלפי מחקרים ועשרות רבות של שנים של פרקטיקה מוכחת. טיפול CBT נבדק ונחקר במאות אוניברסיטאות, מעבדי מחקר וקליניקות ברחבי העולם. גדולי החוקרים בדקו את שיטת הטיפול הקגניטיבי התנהגותי ומצאו כי זה טיפול יעיל ומומלץ לרוב ההפרעות הנפשיות. כיום טיפול  CBT הינו "מדד הזהב" לטיפול יעיל ומומלץ. אין זה פלא שאיגודי הרופאים, והמטפלים היוקרתיים בעולם ממליצים על טיפול CBT כקו ראשון לטיפול בהפרעות נפשיות שונות. 

2. בטיפול CBT יש דגש רב על הערכה ואבחון מדויק של הבעיה, וכן מעקב אחר ההתקדמות במהלך הטיפול. תהליך זה נעשה הן ע"י ראיון אבחוני של המטפל והן ע"י דיווח עצמי ומילוי שאלונים מבוססי מחקר. ההערכה והמעקב המדויקים מאפשרים תמונה מלאה ומדויקת על התקדמות הטיפול והצלחתה. כמו כן זה מאפשר עריכת שינויים בתוכנית הטיפולית במידה וקיים צורך כזה.

3.. בטיפול CBT מתאימים את הטיפול באופן ייחודי לצרכים ולקשיים הספיציפיים של כל מטופל. נעשה התאמה בין טכניקות טיפוליות מוכחות ומבוססות לצרכים האישיים של כל מטופל.

 4.  בטיפול CBT המטופל רוכש בעצמו ידע וכלים איך להמשיך ולטפל בעצמו לאחר סיום הטיפול. בטיפול CBT (קוגניטיבי התנהגותי) ההבנה של הבעיה והפתרון שלה הם קריטיים.

5. בהרבה מקרים טיפול CBT הינו טיפול קצר מועד. לרוב הטיפול נע בין 12 -20 פגישות טיפוליות. כאשר נדרש טיפול יותר ממושך נשתמש בכלים של סכמה תרפיה.

6. ניתן להשתמש בעקרונות הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי גם על מנת לשפר חיים טובים, לא רק במקרים של הפרעה מוגדרת. 

חסרונות טיפול CBT 

כמו כל דבר בחיים אין דבר מושלם. טיפול CBT לא מתאים לכל אחד. למי זה פחות מתאים? מנסיוני אני יכול לומר שטיפול CBT כן מתאימה לרוב האנשים. סביר להניח שאם אתה קורא מאמר זה כרגע יש סיכוי טוב שזה מתאים לך.

עם זאת, אנשים שהם ללא מוטיבציה לשינוי פחות יפיקו מטיפול CBT. כמו כן אנשים שמחפשים פתרון קסם לבעייתם פחות מתאימים. 
זה היה כמה נקודות מרכזיות לגבי יתרונות וחסרונות טיפול CBT. 

רוצה ללמוד עוד? מעוניין להתנסות בחוויה של טיפול CBT?התקשר עכשיו להתייעצות ולבדיקה האם אתה צריך טיפול, והאם טיפול CBT מתאים לך.

054-5907853

יתרונות וחסרונות טיפול CBT קוגנטיבי התהגותתי