איך מטפלים בכעסים ועצבים?

איך מטפלים בכעסים ועצבים?

איך מטפלים בכעסים ועצבים?

אנשים רבים מתמודדים עם בעיות של כעסים, עצבים והתפרצויות זעם. אני מקבל פניות רבות מצד אנשים ששואלים אותי: איך מטפלים בכעסים ועצבים? מה אני יכול לעשות על מנת להפסיק עם התפרצויות הזעם שלי? יש דרך להתגבר על בעיות עצבים! קראו עוד על טיפול בעצבים.

כעס יכול להיות לפעמים רגש יעיל כל עוד הוא נשלט ומביא לתועלת. הבעיה המרכזית עם כעס היא שאנשים רבים מתקשים לנהל אותו נכון ולווסת את עוצמות הכעס שלהם. בהמשך תקבלו מידע מפורט ומעשי על ניהול כעסים. בשלב הראשון יש חשיבות רבה לזיהוי המחשבות והעמדות שמביאות את האדם לכעס. פעמים רבות כעס יושב על תפיסות עולם וצורת חשיבה שלילית. וציפיות לא ריאליות מאנשים אחרים. כאשר רגשות כעס מופיעות באופן תכוף ובעוצמות גבוהות הרי שזה עלול להביא לפגיעה קשה במערכות יחסים קרובות. בעיקר בקשר זוגי וכן בקשר עם הילדים. אחד מהתלונות הראשיות מבנות זוג כלפי בעליהן הוא בעיה של כעס. לעתים הכעס הוא הבעיה העיקרית ולעתים הוא מחריף בעיות נוספות. כעס לא מווסת מביא לפגיעה בתקשורת הבריאה במשפחה ובמקרים מסוימים אף לידי אלימות. בשל כך קיימת חשיבות רבה לטיפול. ובכן איך מטפלים בכעסים ועצבים?

הבנת הבעיה

מה גורם לך לכעוס? רוב האנשים וסביר להניח שגם אתה מביניהם היו מעדיפים לא לכעוס ולהתגבר על בעית הכעס שלהם. אם כן מדוע זה כה קשה? מה גורם לך להמשיך לכעוס? התשובה לכך נעוצה בתפיסות עולם ובמערכת האמונות שלך. כל אחד מאיתנו מפתח צורת הסתכלות על העולם בהתאם לאופן שבו גדל והתחנך ובהתאם לנסיבות החיים. יש השפעה רבה למשפחה הקרובה ולחברה מסביבנו על יצירת מערכת האמונות שלנו. פעמים רבות תפיסות העולם שלנו כה חזקות ומושרשות שנדמה לנו שהאופן שבו אנחנו חושבים היא ממש אמת ואין שום דרך אחרת לחשוב על הדברים. לכל אחד מאיתנו יש עמדות, אמונות, תפיסות עולם והנחות יסוד לגבי האופן שבו העולם ובני אדם אמורים להתנהג. לעיתים חלק מתפיסות עולם הללו לוקות בכשלים קוגנטיביים שונים. מהכשלים היותר מרכזיים ניתן להצביע על חשיבה דיכוטומית (חשיבה בשחור לבן), קטסטרופיזציה כלומר חשיבה אסונית, וקריאת מחשבות וניבוי שלילי של העתיד. מחקרים שונים מצביעים על כך שחשיבה באופן זה מביאה לידי רגשות שליליים ושכיחות של דיכאון, חרדה, כעס ואשמה.

כעס וזוגיות

מחקרים עדכניים מצביעים על כך שזוגות עם בעיות משמועתיות בזוגויות לוקות פעמים רבות בכשלים מחשבתיים לעומת זוגות שאינם מתמודדים עם בעיות בזוגיות. למשל פרשנות לקויה של בני זוג את כוונת ומעשי בת הזוג מביאה פעמים רבות לכעס. בנוסף לעתים קיימת נטייה לרומינציה וחשיבה חזרתית על אמירות, מעשים או אירועים שהתפרשו באופן מכעיס. אחד מהכשלים המחשבתיים הנפוצים בקרב בני זוג שסובלים מבעיית כעס הוא חשיבה שאין להם שליטה על ההתנהגות שלהם. יש נטייה לחשוב שקיימת היעדר שליטה עצמית למרות שזה דבר שניתן לעבוד עליו וכי לרוב האנשים בעזרת עבודה נכונה ניתן להגיע לרמות טובות של ויסות רגשות הכעס. כשל מחשבתי נוסף הוא הנטיה לפרפקציוניזם. ציפייה מוגזמת של האדם מעצמו ומבת הזוג לפיו שעליהם להיות מושלמים ולא לטעות. כמובן כאשר אין עמידה ברף הבלתי אשפרי של מושלמות זה מוביל לכעס ובעיות עצבים. בנוסף יש נטייה להאשמה של בת הזוג בבעיות שונות, כשל חשיבתי נפוץ נוסף הוא קטסטרופיזציה של בעיות קטנות.

איך מטפלים בכעסים ועצבים?

השלב הראשון כמו בכל טיפול הוא גיוס מוטיבציה לעשיית שינוי. כל שינוי, גם שינוי חיובי מהווה אתגר לא פשוט. לרובנו קשה לשנות את דרכי החשיבה וההתנהגות שלנו. במיוחד במידה והאדם חושב שצורת החשיבה והתתנהגות שלו מוצדקים. בהתאם לכך אני תמיד בודק עם מטופלים שפונים לעזרה, האם הם רוצים לעשות שינוי, או שמא הם נשלחו בעל כרחם לטיפול ע"י בת הזוג או גורם נוסף? במקרים שהפנייה נעישת ע"י לחץ של גורם חיצוני ישנה חשיבות רבה להשקעת זמן בפיתוח רצון פנימי לשינווי. מדובר בשלב חיוני לכל שינוי ובמיוחד כשמדובר על כעס. השלב הבא יהיה זיהוי צורת החשיבה, עמדות, מחשבות, אמונות והנחות יסוד עולם המביאות לכעס ובעיות עצבים. קראו כאן להמשך כלים מעשיים לגבי: איך מטפלים בכעסים ועצבים?

לקביעת טיפול בכעסים 054-590-7853