האם אני בדיכאון?

האם אני בדיכאון?

האם אני בדיכאון?

דיכאון קליני הוא הפרעת מצב רוח המאופיינת בדפוס נרחב ומתמשך של מצב רוח ירוד, שאליו מתלווים הערכה עצמית נמוכה ואובדן הנאה מפעילויות מהנות, בנוסף זה מלווה בתופעות של חרדה, הפרעות שינה ושינוי בתיאבון, חוסר מרץ, פסימיות בדרגות שונות – עד כדי מחשבות של חוסר טעם לחיים ומחשבות אובדניות, ירידה בריכוז ובזיכרון, ופגיעה משמעותית בתפקוד. לפעמים מופיע גם בהרגשה של ריקנות וחוסר רגש. המצב הדיכאוניי יכול להיות אפיזודה חד-פעמית או אחת מהאפיזודות או ההתלקחויות החוזרות של ההפרעה הדיכאונית. חשוב לציין שדיכאון קליני שונה מדכדוך קל או ירידה במצב רוח.

אבחון דיכאון קליני מתבסס על חוויית המטופל לפי דיווחו העצמי, התנהגותו לפי דיווח קרובי משפחה או חברים, ובדיקת מצב פסיכיאטרי על ידי איש מקצוע. אין בדיקת מעבדה המאבחנת דיכאון קליני, הזמן השכיח ביותר להופעה ראשונית של תסמיני דיכאון קליני הוא בגיל 20–30, ברוב המקרים יש מופע נוסף בגיל מבוגר יותר. אחד מהכלים היעילים והשיכחים ביותר לאבחון דיכאון הוא שימוש בשאלון דיכאון. השאלון הטוב ביותר הוא שאלון בק BDI 2.. שאלון זה פותח ע"י ד"ר אהרון בק מייסד שיטת הטיפול הקוגנטיבי התנהגותי.

האם דיכאון מתבטא אצל כולם בצורה זהה?

התשובה החד משמעית היא לא. דיכאון יכול להשפיע על כל אדם בצורה שונה, וכן יש מאפיינים ייחודים לדיכאון בקבוצות שונות.

נשים: נוטות לסבול מדיכאון יותר מאשר גברים. זה נובע ממגוון סיבות ביולוגיות וסביבתיות. נשים שסובלות מדיכאון מדווחות לרוב על תסמינים של עצב, הרגשת חוסר ערך עצמי ואשמה.

גברים: נוטים לבטא את הדיכאון בצורה יותר התנהגותית. בין השאר זה מתבטא בעייפות, עצבנות וכעס. לעתים זה מלווה באובדן עניין בעבודה ובתחומי עניין מהנים. כמו כן שכיח שיש בעיות שינה. במצבים מסוימים זה מלווה בהתנהגות מסכנת ובשימוש לרעה בחומרים ממכרים.

קשישים: קשישים הסובלים מדיכאון, תופעה שכיחה אך לעתים בלתי נראית. התסמינים פחות מוחצנים וכן פעמים רבות מעדיפים לא לשתף באותם רגשות של עצב ואובדן. בנוסף בעיות בריאותיות עשויות לתרום להתפתחות של דיכאון.

ילדים צעירים: אצל ילדים תסמיני הדיכאון מתבטאים יותר בדיווח על תסמינים פיזיים ומחלות שאינן קיימות. סירוב ללכת לבית הספר, היצמדות להורה וכן דאגות מפטירה של ההורה.

מתבגרים: הדיכאון יכול להתבטא בבעיות בבית הספר, עצבנות, התנגדות להורים ומורים. וכן בשילוב של חרדה והפרעות אכילה. לעתים זה מלווה גם בשימוש בחומרים ממכרים והתנהגויות מסכנות.

במידה ואתה שואל את עצמך: האם אני בדיכאון? שווה לקחת כמה דקות ולענות על השאלון של בק שצירפת לכאן. האם אני בדיכאון שאלון אינו מחליף ייעוץ פרטני, וכן אבחון דיכאון מתבסס על נתונים נוספים.

שאלון בק BDI 2 למדידת דיכאון. שאלון דיכאון.

מקורות מאמר- האם אני בדכיאון

Beck, A. T., Steer, R. A., & Brown, G. K. (1996). Beck depression inventory (BDI-II) (Vol. 10, p. s15327752jpa6703_13). Pearson.

‏Salk, R. H., Hyde, J. S., & Abramson, L. Y. (2017). Gender differences in depression in representative national samples: Meta-analyses of diagnoses and symptoms. Psychological bulletin, 143(8), 783.‏

המאמר נכתב ע"י יאיר ברקו, MSW. מטפל CBT מומחה