האם אני היפוכונדר?

האם אני היפוכונדר? חרדת בריאות CBT

האם אני היפוכונדר?

היפוכונדריה או חרדת בריאות Illness Anxiety Disorder, היא הפרעת חרדה המתאפיינת בחשש מופרז ממחלות ועיסוק כפייתי בנושא הבריאות. היפוכונדריה מאופיינת בבחינה עצמית מתמדת של הגוף, חשש עז מכל תסמין פיזי, שולי ככל שיהיה (למשל עייפות, שינוי במשקל או כאב ראש קל), ופחד כי הוא מעיד על מחלה כרונית או סופנית. חלק מהאנשים חוששים ממחלה ספציפית או מתמקדים בתסמינים ספציפיים, ואצל אחרים הדאגה אינה מוגבלת לנושא מסוים, הם חוששים ממגוון מחלות ושמים לב לכל תסמין גופני שיכול להעיד לדעתם על בעיה רפואית.

למה אני כל הזמן הולך לרופא?

חלק מהאנשים עם חרדת בריאות מבקרים בתדירות גבוהה אצל רופאים כדי לקבל אישור לכך שבריאותם תקינה. אולם לעיתים הם אינם מאמינים לדברי הרופאים ומחפשים חוות דעת שנייה או דורשים בדיקות נוספות. גם אם האישור שניתן מהרופא מרגיע אותם, הרגיעה היא קצרת טווח, והדאגות באותו נושא או באחר חוזרות במהרה. כמו כן, היפוכונדרים רבים חווים חרדה בעת בדיקה רפואית, כך שלחץ הדם שלהם עולה, מצב הנקרא תסמונת החלוק הלבן, כך שתוצאות בדיקות לחץ דם יכולות לצאת לא תקינות אף על פי שאין בעיה בפועל. חיפוש האישורים אינו מוגבל לרופאים;

חלק מהאנשים עם היפוכונדריה מאתרים לעיתים תכופות אצל אנשים בסביבתם בעיות במצבם הפיזי, ומבקשים אישור שבריאותם תקינה. בצד השני יש היפוכונדרים נמנעים, העושים כמיטב יכולתם להימנע מאזכורים של מחלות, נמנעים לגמרי מביקור אצל רופאים ועריכת בדיקות חיוניות ומדיבור על הנושא, מחשש שהחרדה תתגבר או שאנשים לא יקחו אותם ברצינות. שני קצוות אלו עלולים להוביל לפגיעה בבריאות: ביקורים תכופים אצל רופאים עלולים להוביל לבדיקות וטיפולים מיותרים ואף מזיקים, והימנעות מבדיקות ורופאים יכולה להוביל להזנחה של בעיות ממשיות

מה השכיחות של חרדת בריאות?

השכיחות המוערכת להפרעה זו באוכלוסייה לאורך פרק זמן של שנה עד שנתיים נעה בין 1.3% ל 10%. במסגרות רפואיות השכיחות של ההפרעה נעה בין 3% ל 8%. השיעור דומה בין גברים ונשים.

איך מטפלים בהיפוכונדריה (חרדת בריאות)?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT הינו טיפול יעיל ומבוסס ראיות לטיפול בחרדת בריאות. הטיפול מתמקד בשינוי דפוסי חשיבה והתנהגות המובילים לחרדה בריאות ומתחזקים אותה.

בחלק הקוגניטיבי של הטיפול, עוסקים באיתור אמונות ופרשנויות שגויות של אנשים עם חרדת בריאות, הבנייה קוגנטיבית ומתן מידע פסיכו חינוכי מדויק לגבי טיב ההפרעה ולגבי נושאים רפואיים שונים.

בחלק ההתנהגותי של הטיפול מתבסס על חשיפה ומניעת תגובה. חשיפה היא טכניקה בה האדם לומד להיחשף למחשבות וטריגרים חיצוניים המעוררים אצלו חרדות בנוגע לבריאות לאורך זמן מבלי לבצע פעולה כפייתית, על מנת לאפשר לחרדה לשכוך באופן טבעי. במניעת תגובה ממופות פעולות כפייתיות של האדם (למשל חיפוש אישורים, ביקורים תכופים אצל רופאים, בחינה עצמית של תפקודים גופניים שונים ועוד) ולאורך הטיפול הוא מוותר עליהן, דבר המפחית את העיסוק והחשיבה הטורדנית בנושא

האם אני היפוכונדר? בחן את עצמך

בעזרת השאלון הבא HAI-S תוכל לבדוק בעצמך האם אתה היפוכנדר. יש כאן אבחון עצמי להיפוכונדריה (חרדת בריאות). חשוב לענות על כל השאלות ולשלוח בסיום לקבלת תשובה. התשובות נבדקות אישית ע"י איש מקצוע.

Selected Value: 4
Selected Value: 4
Selected Value: 4
Selected Value: 4
Selected Value: 4
Selected Value: 4
Selected Value: 4
Selected Value: 4
Selected Value: 4
Selected Value: 4
Selected Value: 4
Selected Value: 4
Selected Value: 4
Selected Value: 4
Selected Value: 4
Selected Value: 4
Selected Value: 4

למדריך המלא המלא לטיפול בהיפוכונדריה