האם יש לי OCD ?

האם יש לי OCD ?

אתה לא היחיד ששואל את עצמו "האם יש לי OCD", מחקרים שונים מצביעים כי 3%-2% מהאנשים בעולם, גברים ונשים במידה שווה, סובלים מהפרעה טורדנית כפייתית (Obsessive Compulsive Disorder). הפרעה טורדנית כפייתית מתחילה להופיע בדרך כלל בגיל ההתבגרות המוקדמת.

מחקרים שונים מצביעים כי 3%-2% מהאנשים בעולם, גברים ונשים במידה שווה, סובלים מהפרעה טורדנית כפייתית (Obsessive Compulsive Disorder).

OCD היא הפרעה שמופיעה במגוון צורות, ובדרגות חומרה שונות. היא נוטה להשתלט ולהתפשט על יותר ויותר שטחים בחיי האדם הסובל ממנה, ומגבילה אותו בתפקוד. לכן, חשוב מאוד לאבחן אותה ולטפל בה. בעזרת טיפול נכון ניתן להגיע למצב שההפרעה לא פוגעת בחיי היום יום.

בגדול, אפשר לומר כי OCD מתאפיינת במחשבות בלתי־רצוניות, חוזרות ומטרידות, ש"נתקעות" בראש, ומעוררות חרדה. ברוב המקרים, מי שסובל מההפרעה מוצא לעצמו דרכים להקל על החרדה או על חוסר הנוחות שגורמות המחשבות האלו. ההקלה יכולה להתבטא בביצוע של טקסים שונים, או במחשבות אחרות שכאילו מנטרלות את המחשבות המטרידות.

הטקסים הם רצף של פעולות חוזרות, שהאדם מרגיש שנכפה עליו לבצע, שוב ושוב. מצד אחד, מובילים הטקסים להקלה, ומצד שני הם גוזלים זמן רב, ולפעמים גורמים לפגיעה קשה בתפקוד. לפעמים מופיעים טקסים בלבד, גם ללא מחשבות מובחנות ומוגדרות שמלבות אותם.

איך אדע האם יש לי OCD ?


אלו הסימפטומים שיכולים לעורר חשד שמדובר בהפרעה טורדנית כפייתית:

  1. מחשבות חוזרות ש"נתקעות" בראש, ומרגישות זרות ולא מתאימות לדברים שאתה באמת חושב ומאמין בהם.
  2. צורך לחזור על דברים, על פעולות, על מעשים, כאשר ברור לך שהחזרות האלה מיותרות.
  3. מחשבות שמעוררות חרדה, ואתה מנסה להיפטר מהן.
  4. צורך לסדר דברים ולהקפיד על סדר מסוים, ואם הוא מתקלקל – יש לחץ גדול או אי־נוחות קשה.
  5. פחד גדול מזיהומים וממחלות.
  6. צורך לספור דברים, לגעת בדברים שוב ושוב, או להתנהל לפי סדר מסוים.
  7. צורך לאגור ולאסוף דברים.

לפעמים אנשים חשים תסמינים חלקיים של התופעה. אם אדם חיי בשלום עם תסמין או שניים וגם אחרים בסביבתו לא מרגישים שאיכות החיים נפגעת – קרוב לוודאי שלא מדובר בהפרעה של ממש.

אם התסמינים גורמים לאדם סבל ממשי או מגבילים את החיים לקרובים לו – כדאי לפנות לאבחון ולטיפול. כיום אנו יודעים שטיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT הינו מהטיפולים היעילים ביותר לטיפול בהפרעה טורדנית כפייתית OCD.

במידה ואתה שואל את עצמך האם יש לי OCD, אני ממליץ לך לענות על השאלון הקצר הבא שיכול לתת כיוון מענה מסוים לחשש זה. זה יכול לסייע לך להחליט האם כדאי להתחיל בטיפוך באו סי די.

שאלון OCI-R לבדיקת הפרעה טורדנית כפייתית OCD

מאמרים נוספים על טיפול באובססיות