טיפול CBT באינטרנט

טיפול CBT אונליין

טיפול CBT באינטרנט טיפול אונליין
האם טיפול CBT באינטרנט הוא יעיל?

נערכו בשנים האחרונות מגוון מחקרים על טיפול CBT מקוון. המחקרים מצאו כי טיפול מקוון הינו טיפול יעיל למגוון הפרעות נפשיות. בין היתר הטיפול המקוון נמצא יעיל לדיכאון, הפרעת חרדה מוכללת, הפרעת פאניקה, הפרעה טורדנית כפייתית (OCD), הפרעה פוסט טראומטית (PTSD), הפרעת שינה ופוביות.

במהלך השנים בוצעו מעל 250 מחקרים איכותיים ׁ(RCT) שהוכיחו מעל כל ספק את יעילותו של טיפול CBT אונליין. המחקרים מצאו יעילות רבה של טיפול סי בי טי אונליין לטיפול בדיכאון, פאניקה, הפרעות חרדה, הפרעה טורדנית כפייתית ועוד.

האם יש הבדלים בין טיפול פנים אל פנים לבין טיפול CBT אונליין?

שני הטיפולים זהים בשיטה הטיפולית, באורך הטיפול ובמטרת הטיפול. הטיפול הניתן פנים מול פנים, כולל פגישות שבועיות עם המטפל כך גם הטיפול המקוון. שני הטיפולים כאחד כוללים תרגול בבית אשר מסייע להפנמת המסרים הנלמדים בטיפול. ההבדל המרכזי הוא כמובן במיקום של הטיפול בבית או בקליניקה. יש מטופלים שיותר נוח להם הטיפול המקוון ויש מטופלים שיותר נוח להם הטיפול בקליניקה.

מהם היתרונות והחסרונות של טיפול אונליין?

מהיתרונות הבולטים של טיפול מרחוק הוא כמובן הנגישות. זה לא דורש יציאה מהבית והתמודדות עם פקקים ועם הוצאות נסיעה, זה חוסך זמן והוצאות. זה מנגיש את הטיפול לאנשים שמתמודדים עם מוגבלויות, אנשים עם מצבים רפואיים שמונעיםיציאה מהבית. טיפול CBT מקוון נהפך לכלי מרכזי במתן טיפול בעת המגיפה העולמית של הקורונה COVID-19. בנוסף הטיפול בודיאו מאפשר להיפגש עם המטופל במרחב הטבעי שלו. זה עשוי להיות משמעותי במיוחד בטיפול קוגנטיבי התנהגותי. אחד מערונות הטיפול הוא שימוש בחשיפה הדרגתית לטיפול בחרדה. המפגש המקוון מאפשר לבצע אונליין חשיפות חיות אונליין במקומות בהם החרדה נוכחת. למשל, במקרה של מטופל עם פחד גבהים, ניתן לקיים את הטיפול במקום גבוה ובכך להרוויח גם מפגישה טיפולית משמעותית וגם מחשיפה תוך כדי.

מהם חסרונות הטיפול המקוון?

יש מטופלים שמרגישים יותר בנוח עם מפגש פנים אל פנים. בנוסף לעתים יש אנשים שמתקשים למצוא מקום שקט לקיום הפגישה. אנשים שמתקשים עם טכנולוגיה גם עשויים להירתע בהתחלה מהשימוש בטכונלוגיה לצורך טיפול. אם כי הניסיון מראה שעם הדרכה נכונה ניתן להתגבר על קושי זה. כמו כן מטופלים בעיות של דימו גוף עשוים לחוש חוסר נוחות לראות את התמונה שלהם כל הזמן במהלך הטיפול כפי שקורה בטיפול בזום.

על מה חשוב להקפיד בטיפול CBT בזום?

חשוב ליצור מרחב טיפולי בטוח ורגוע. יש למצוא מקום שקט ללא הפרעות לטיפול בזום. אין לקיים את הטיפול בזמן נהיגה, ובנוכחות אנשים אחרים שעשוים להסיח את דעתך. רצוי לקיים את הטיפול באותו מקום פיזי בבית על מנת לשמור על סטינג טיפולי בטוח ומכיל. כדאי להביא מראש כוס מים וטישו. יש לקחת אחריות על מציאת מקום שיאפשר שמירה על הסודיות שלך בזמן הטיפול. כמובן שאין לאכול בזמן טיפול. יש לדאוד מראש לחיבור אינטרנט טוב. רצוי לקיים את הטיפול ממחשב מאשר בטלפון נייד. במחשב יש פחות הפרעות ואפליקציות פעילות מאשר בנייד. זכור הזמן הוא שלך וחשוב היות בו כמה שיותר ממוקד.  

האם זה בסדר לראות רק את הפנים בטיפול?

רצוי להתמקם באופן כזה שניתן יהיה לראות את פלג גוף העליון כאשר מבט העיניים מופיע מול המצלמה. כך נוצרת אוירה יותר קרובה של מבט עניים. 

מה מידת הניסיון שלך בטיפול אינטרנטי?

יאיר מטפל CBT אונליין הרבה לפני פרוץ מגיפת הקורונה. הוא מאמין בהנגשת טיפול באינטרנט לישראלים ברחבי העולם שאין להם נגישות למטפל. יאיר ברקו MSW, טיפל במשך השנים האחרונות בלמעלה מ-100 טיפול מקוונים מוצלחים. במטופלים עם הפרעות נפשיות שונות. חלק מהמטופלים נמצאים בארץ וחלק אחר הם ישראלים שמתגוריים במקומות שונים בעולם. בתקופת הקורונה יאיר טיפל בהצלחה בעשרות מטופלים בטיפול CBT אינטרנטי. מטופלים רבים ממליצים עליו כמטפל סיביטי מומלץ.

טיפול cbt אונליין

לתיאום טיפול CBT מקוון צור קשר עוד היום 054-5907853

מקורות

Per Carlbring, Gerhard Andersson, Pim Cuijpers, Heleen Riper & Erik Hedman-Lagerlöf (2018) Internet-based vs. face-to-face cognitive behavior therapy for psychiatric and somatic disorders: an updated systematic review and meta-analysis, Cognitive Behaviour Therapy, 47:1, 1-18,

Andersson, G., Carlbring, P., & Hadjistavropoulos, H. D. (2017). Chapter 21—Internet-based cognitive behavior therapy. In S. G. Hofmann & G. J. G. Asmundson (Eds.), The science of cognitive behavioral therapy (pp. 531–549). San Diego, CA: Academic Press.