אבחון OCD שאלון YBOCS

אבחון OCD שאלון YBOCS

אבחון OCD שאלון YBOCS

אחד מהכלים המרכזיים לאבחון OCD הוא שימוש בשאלון YBOCS. מדובר בשאלון מהימן ביותר לאבחון או סי די. השאלון פותח ע"י מיטב החוקרים בתחום הטיפול בהפרעה טורדנית כפייתית. לאחר סיום מילוי השאלון מומלץ לקרוא על טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) לטיפול ב- OCD. טיפול זה נחשב ליעיל במיוחד.

אז קדימה מילאו את השאלון OCD הבא לאבחון עצמי ולאחר מכן קראו על הטיפול.

שאלון YBOCS

לפניכם השאלון. הוא לוקח מספר דקות למילוי. חשוב להתאזר בסבלנות ולמלא אותו עד הסוף. בחן את עצמך.

שירות זה כרוך בתשלום.

מאמרים נוספים על טיפול באובססיות

שאלונים נוספים

צור קשר לקביעת טיפול ב- OCD

קרטריונים לאבחון OCD

א. נוכחות של כפייתיות או טקסים או שניהם. אובססיות מוגדרות כמחשבות החוזרות על עצמן בקביעות שתוכנן דחפים או תמונות שנחוות לפחות בחלק מהזמן כפולשניות ובלתי רצויות והגורמות למרבית בני האדם לחרדה ומצוקה.
האדם מנסה להתעלם מהמחשבות או להדחיק אותן או להפוך אותן לטבעיות בעזרת מחשבה או פעולה (כלומר – מבצע פעולה כלשהי בעלת משמעות טקסית).
קומפולסיות (טקסים) :התנהגויות חוזרות (למשל שטיפת ידיים, בדיקות חוזרות) או פעולות מנטליות (למשל ספירה בלחש) שהאדם חש צורך חזק לבצע כתגובה לאובססיה, או בהתאם לחוקים שחייבים להתקיים באופן נוקשה.
ההתנהגויות או הפעולות שמטרתן להפחית את החרדה או המצוקה, או למנוע התרחשות אירוע או מצב מחריד. עם זאת פעולות אלה אינן מתיישבות עם הדרך הריאליסטית לפתור בעיות אלה או למנוע אותן.

ב. האובססיות או הקומפולסיות הם גוזלי זמן (לוקחות יותר משעה אחת ביום), או שהן גורמות למתח ניכר ולמצוקה ולפגיעה בתפקוד החברתי המשפחתי התעסוקתי או כל תפקוד אחר המשמעותי לאדם.

ג. לא ניתן להסביר את האובססיות והקומפולסיות על ידי מצב רפואי לרבות שימוש בסמים או תרופות

ד. ההפרעה אינה ניתנת להסבר טוב יותר על ידי מצב נפשי זמני הנובע מנסיבות חיים (דאגה בעקבות משבר מסוים). כמו כן היא אינה ניתנת להסבר על ידי אבחנת הפרעה נפשית אחרת כמו הפרעת חרדה מוכללת, עיסוק מתמשך בגוף עקב הפרעת גוף דיסמורפית, או הפרעת חיטוט בעור, או אגירה כפייתית תנועות סטריאוטיפיות כתוצאה מהפרעת תנועות סטראוטיפיות, טקסים הנוגעים לאוכל כתוצאה מהפרעות אכילה, עיסוק מרובה בהתנהגות בעקבות התמכרות אליה (למשל הימורים), עיסוק באפשרות של מחלה בעקבות חרדת מחלה (היפוכונדריה), הפרעות פסיכוטיות מספקטרום הסכיזופרניה, הפרעות הספקטרום האוטיסטי ועוד.

חומרת ההפרעה לפי תובנה
עם תובנה טובה או סבירה (האדם מבין שקיימת בעיה).
עם תובנה נמוכה (האדם בקושי מבין שקיימת בעיה).
ללא כל תובנה / עם אמונות שווא (האדם חושב שאין בעיה / שהטקסים עוזרים

המאמר נכתב ע"י יאיר ברקו MSW מטפל CBT מומחה ומדריך

מקורות

American Psychiatric Association., Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM–5), WDC: American Psychiatric Association., 5, 2013,

Goodman, W.K; Price, L.H; Rasmussen, S.A; et al. (1989). "The Yale–Brown Obsessive–Compulsive Scale. I. Development, use, and reliability". Arch Gen Psychiatry. 46 (11): 1006–1011