סוגי OCD

סוגי OCD סוגי אובססיות סוגים של OCD

סוגים שונים של OCD 

ישנם סוגים של OCD. ספר האבחון הפסיכיאטר האמריקאי Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders DSM-5; APA, 2013 קבע שיש ספקטרום שלם של הפרעות רצף טורדניות כפייתיות.

 בתוך רצף הסוגים השונים של OCD נמצאים ההפרעות הבאות:

 

  • הפרעה טורדנית כפייתית (Obsessive Compulsive Disorder)
  • הפרעת גוף דיסמופרית (Body Dysmorphic Disorder)
  • אגרנות כפייתית (Hoarding Disorder)
  • טריכוטילומניה תלישת שיער (Trichotillomania) 
  • חיטוט בעור (Skin Picking Disorder)

מדובר בהמשגה משמעותית משום שבמהדורות קודמות של ה-DSM  הפרעות הרצף הללו קוטלגו וטופלו כהפרעות חרדה, הפרעות סומטיות או הפרעות אימפולסיביות. 

גם בהמשגה של הפרעה טורדנית כפייתית (OCD) יש הבדלים משמעותיים באופן שבו אוסידי מתבטא.  OCD הינו הפרעה נפשית הטרוגנית. בדרך כלל היא כוללת מחשבות חודרניות ולא רצויות אשר נקראות "אובססיות". המחשבות הללו לא רצויות ולעתים אף מפחידות. מחקרים מצביעים על כך שהפרעה טורדנית כפייתית היא הפרעה שכיחה ובמקרים מסוימים יכולה לגרום להפרעה משמעותית בתפקוד התעסוקתי והחברתי. בעקבות כך יש חשיבות רבה לאבחון נכון של או סי די, והפנייה לטיפול מבוסס מחקר לטיפול. 

סוגי OCD סוגי אובססיות סוגים של OCD

סוגי אובססיות

מחקרים מצביעים על כמה סוגי אובססיות מרכזיות. כאשר כל אחד מהם כולל בתוכו סעיפים רבים וסוגי OCD אובססיות ייחודיים.

ניקיון וזיהום 

אובססיות שקשורות לתחושה של לכלוך, זיהום או חיידקים. הטקסים הכפייתיים, בהתאם, עוסקים בניקיון, וכוללים שטיפת ידיים תכופה, ניקיון חוזר ונשנה של הבית במטרה לנקות אותו מחיידקים, וכדומה. אנשים שסובלים מסוג OCD זה נקראים "חולה ניקיון וסדר", "חולת ניקיון"

נמצא במחקר של קוגיל (2008)  שאובססיה לניקיון וחשש מלכלוך וזיהום קשורים לרמה גבוהה של בושה. סוג זה של אובססיה לניקיון מלווה לעתים בהרגשת לכלוך וגועל פנימי ובושה להיות ליד אחרים. אובססיה לניקיון עשויה להיות קשור גם לנטייה של אחריות יתר

בדיקות חוזרות ונשנות 

אובססיות הקשורות לכך שאדם קרוב, או את/ה בעצמך, עשויים להיפגע בגלל חוסר זהירות. לחילופין אלו יכולות להיות סתם מחשבות ששכחתי לנעול את הדלת, לבדוק את התנור, לבדוק את העבודה לפני שאני מגיש אותה, לוודא שלא דרסתי אף אחד כשנסעתי ברכב, וכדומה. הטקסים כוללים בדיקה חוזרת ונישנת של אותם הדברים.

מחשבות חודרניות בנושאים של אלימות, מוסר ודת והתנהגות 

אובססיות שמעוררות סלידה ופחד מעצמך. מחשבות אלו יכולות להיות אלימות, לכלול דימויים שאינם מקובלים בעיניך או מתאימים לך, או מחשבות אחרות הקשורות להפרה של חוקי המוסר או הדת. הטקסים כאן יכולים להיות מגוונים, ולכלול בדיקות שונות, ולעיתים קרובות ניסיונות 'לנטרל ' את המחשבות או למנוע מעצמך לעשות את אותם הדברים הנוראיים שעולים בראשך.

בסוג או סי די הזה נמצא את ה rocd כלומר אובססיות שקשורות לקשרים רומנטיים והתלבטות אין סופית האם בן הזוג אוהב אותי או לא. כמו כן נמצא כאן גם אובססיות שקשורות לאוריינטציה המגדרית ועוד. סוג או סי די מתייחס גם לנושאים שקשורים בדת מה שמכונה Scrupulosity.  

OCD דתי Scrupulosity

הוא סוג OCD שמתייחס לכפייתיות בנושאים של דת. האדם שסובל מ- OCD דתי מתמודד עם מחשבות כפייתיות חודרניות שקשורות בנושאים דתיים והלכתיים. זה יכול להיות האם קיימתי מצווה מסוימת כמו שצריך (האם הנחתי את התפילין במקום הנכון, האם כיוונתי נכון בתפילה) או לעשיית עבירה מסוימת. החרדה המרכזית ב OCD דתי הוא מלחטוא.

באופן כללי OCD נוטה להתמקד בנושאים שחשובים לאדם (רחמן, 1998). לכן אדם שחשובה לו הדת והוא גם סובל מocd  יש סבירות גבוהה שה- או סי די שלו יתלבש על נושא הדת. סוג אובססיה זו שכיחה והיא מצויה אצל שליש עד רבע מכלל הסובלים מכפייתיות. OCD  דתי מלווה הרבה פעמים בתובנה ירודה יחסית לכך שמדובר בהפרעה נפשית. כלומר חלק גדול מהסובלים ממנה רואים בה הקפדה והחמרה דתית. על כן היא יכולה להיות מאתגרת יותר לטיפול.

מהמאפיינים של סוג אובססיה זה, הוא מה שמכונה thought act fusion, שפירושו עם חשבתי על משהו זה כאילו עשיתי אותו. עם חשבתי על חטא מסוים כאילו עשיתי אותו. זה מוביל לניסיון כפייתי לשלוט במחשבות. מאפיין בולט נוסף הוא מחשבות כפייתיות בדבר ביצוע נכון של מצווה כדי לצאת ידי חובה, וכן פעולות של בדיקות חוזרות ונשנות.  

סדר והצורך שהדברים יהיו 'בדיוק כמו שצריך' 

אובססיות שקשורות לכך שהדברים לא מסודרים כמו שצריך, או לא נעשים כמו שצריך. הדבר מתקשר לצורך בשלמות ובכך שהדברים יהיו 'בדיוק כמו שצריך'. הטקסים כוללים סידור וארגון של חפצים, ניהול רשימות מוגזמות ועוד.  

אובססיה של סימטריה ודיוק קשורה לעתים להפרעת אישיות אוסבססיבית קומפולסיבית (OCPD). אם כי זאת הפרעה נפרדת ולא בהכרח בא ביחד עם אוסידי.

ספקנות מוגזמת ובקשת אישורים מהסביבה 

חוסר בטחון בהרבה דברים קטנים שמתרחשים ביומיום, ונוטים לשאול אנשים בסביבתם שוב ושוב, בדרכים שונות, שאלות שאמורות להפחית את תחושת חוסר הביטחון.

סוגי OCD

מה הטיפול הנכון לכל אחד מסוגי האובססיות השונות

התאמת הטיפול צריכה להיות באופן כמה שיותר מדויק ולאחר ניתוח מדויק של הבעיה. ניקח למשל שני אנשים שונים עם אובססיות שחוזרים ליסוע שוב באותו כביש שכבר נסעו בו. אחד חוזר כי יש לו מו מחשבות אובססיביות שהוא אולי דרס מישהו. לעומתו האדם השני חוזר שוב ושב משום שהוא חושב שהוא נסע על חפץ מגעיל ואחר כך הגועל והחיידקים שנבקו בגלגלים יעברו למקום החנייה שלו לבית. ניתן לראות בדוגמה הזאת ששני האנשים מבצעים את אותו התנהגות כפייתית אך מאובססיות שונות. לכן הבחירה בסוג ההתערבות הטיפולית צריכה להיות מדויקת ולאחר הבנה מעמיקה. 

טיפול באובססיה לניקיון

תמיד נתחיל עם אבחון מדויק על מנת להבין מה הבעיה המרכזית. האם האובססיה לניקיון מגיעה בגלל פחד ממחלות ווזיהומים (חרדת בריאות) או שמא זה מגיע בעקבות קושי לשאת התחושב של חוסר נוחות שיש כאשר הבית לא במצב נקי ומודויק.  נשתמש גם בפסיכו חינוך של מה נקרא ניקיון סטנדרטי מול נה נחשב לניקיון אובססיבי. בטיפול יש צורך גם לגייס מוטיבציה לשינוי. נשתמש גם בחשיפה ומניעת תגובה ERP לשם התגברות על הטקסים של שטיפה ורחצה במידה וישנם. כמו כן נשתמש גם בכלים קוגניטביים לשינוי פרשנות לקויה אודות לכלוך וניקיון. יכול להיות שיהיה צורך גם בכלים של ויסות רגשי ופיתוח מיומנויות של עמדיות במצוקה. 

טיפול בבדיקות חוזרות ונשנות

התנהגות כפייתית של בדיקות יכולה לנבוע מאובססיות שונות. בהם אובססיות של חשש מפגיעה באדם אחר, אובססיות אגרסיביות או אחרות. הפונקציה של הבדיקות באו סי די הוא בדרך כלל על מנת להפחית מצוקה שמקורה בחשש מההשלכות הרות האסון של אותה אובססיה לובמידה והיא תתרחש בפועל. "אם לא אבדוק שוב ושוב שכיביתי את הגז יתרחש אסון". "אני חיבת לבדוק שוב שנעלתי את הדלת אחרת יפרצו לנו לבית".

האובססיה יכולה להתחיל בעקבות טריגר חיצוני (יציאה מהבית שמדליקה את האובססיה של הדלת), או באופן ספונטני. כך נכנס לפועל מנגנון נוסף של OCD שנקרא thought act fusion. הכוונה לצורת חשיבה "אם חשבתי על משהו יש יותר סיכוי שהוא יקרה במציאות". "אם חשבתי על מחלה קשה אני או אחד מבני משפחתי יחלו בה". בגלל שאובססיה מסוימת יכולה להתחיל מסיבות שונות בטיפול אנו משקיעים זמן רב לאבחון מסודר והבנה ספציפית של  האובססיה אצל כל אדם. אנו קוראים לזה המשגת מקרה.  

הטיפול המועדף לאובססיות שקשורות לבדיקות הוא טיפול בחשיפה ומניעת תגובה. נשתמש גם בטכניקות של טיפול קוגניטיבי. נתמקד בעיקר בהיבטים מחשבתיים שקשורים להערכה לא נכונה של סיכונים, ללקיחת אחריות יתר ולקושי ושאת חוסר ודאות

אז מה האובססיה הכי קשה?

כל סוג של אובססיה מהווה אתגר גדול לאדם שסובל ממנו ולמשפחתו. אנשים רבים עם OCD מתארים שסוגי האובססיות שלהם משתנים מזמן לזמן. כך שבסופו של דבר  חשוב לקבל את הכלים הטיפוליים שיעזרו להתמודד עם מגוון רחב של אובססיות שונות. 

בטיפול נבדוק מה ההשלכות ורמת ההפרעה בחיי היום יום של האובססיה הספציפית ממנו אתה סובל. האם האובססיות שלך גורמות לך לרמה גבוהה של מצוקה? האם זה פוגע לך ביכולת שלך לשמור על מקום העבודה? 

מקורות

‏Taylor, S., Abramowitz, J. S., McKay, D., Calamari, J. E., Sookman, D., Kyrios, M., … & Carmin, C. (2006). Do dysfunctional beliefs play a role in all types of obsessive–compulsive disorder?. Journal of Anxiety Disorders, 20(1), 85-97.

Clark, D.A. (2004). Cognitive-behavioral therapy for OCD. New York: Guilford.

Cougle, J. R., Lee, H. J., Horowitz, J. D., Wolitzky-Taylor, K. B., & Telch, M. J. (2008). An exploration of the relationship between mental pollution and OCD symptoms. Journal of Behavior Therapy and Experimental Psychiatry, 39(3), 340-353.