האם אני פרנואיד?

פרנויה, הפרעת אישיות פרנואידית אבחון וטיפול

חשדנות יתר פרנואידית

מה זה פרנויה?

פרנויה היא מצב חשדנות יתר, שבו חש האדם כי הוא נרדף, אף על פי שאין לכך ביסוס במציאות. תרגום המילה פרנויה היא "שיגעון". פרנויה היא תופעה שכיחה בקרב חולי סכיזופרניה ובקרב בעלי סוגים מסוימים של הפרעות אישיות.

לעיתים ניתן לזהות את תופעת הפרנויה גם אצל אנשים שלא מאופיינים כסובלים מהפרעה נפשית. הם חווים את אותן אשליות רדיפה, רק במידה נמוכה יחסית, שמאפשרת להם להמשיך לתפקד בחייהם. בנוסף עלולה להופיע פרנויה גם כהתקף פסיכדלי כתוצאה משימוש בסמים הזייתים (הלוצינוגנים) כמו אל־אס־די,  ואפילו מריחואנה. לעתים פרנויה נגרמת בשל סיבות רפואיות נוספות. 

האם אני פרנואיד?

מצורף שאלון  R-GPTS  שבודק רמת מחשבות פרנואידיות. שאלון זה פותח ע"י ד"ר פרימן מאוניברסיטת אוקספורד באנגליה.

שאלון זה יכול לעזור לך לענות על השאלה האם אני פרנואיד? שאלון זה הוא אינידקטיבי בלבד ולא מהווה אבחון רפואי או תחליף לאבחון רפואי של פסיכיאטר.  מטרת השאלון לספק אינדיקציה ראשונית בלבד. 

אז קדימה הנה השאלון.

בחן את עצמך האם אתה פרנואיד?

יש לקרוא את השאלות בעיון ולענות עליהם. השאלות מתייחסות למחשובת ורגשות שלך בחודש האחרון. בתשובות אין להתייחס לחוויות שהיו קשורות לשימוש באלכוהל או סמים או בעיות עם החוק
הפרעת אישיות פרנואידית

הפרעת אישיות פרנואידית

מאפיינים של הפרעת אישיות פרנואידית

חשדנות יתר, קנאה, עוינות ונקמנות. מדובר בתכונות נוקשות ויציבות שמופיעות בגיל ההתבגרות וממשיכות בהמשך החיים. ההפרעה פוגעת הרבה פעמים ביכולת לשמור על יציבות במקום העבודה, ולרוב אנשים עם הפרעה זו מפסיקים לעבוד מוקדם יותר מאשר הממוצע. כמו כן קיים קשר בין הפרעה זו לבין אגרסיביות ואלימות. כמו כן מחקרים שונים מצאו שיש להם נטייה לעיסוק רב בתביעות משפטיות ובהטרדה. פעמים רבות יש תחלואה נלווית של דיכאון. כמו כן 75% מהסבלים מהפרעת אישיות פרנואידית מתמודדים עם הפרעת אישיות נוספת (בעיקר הפרעת אישיות גבולית, הפרעת אישיות נרקיסיסטית, הפרעת אישיות אנטי סוציאלית והפרעת אישיות הימנעותית).

הפרעת אישיות פרנואידית היא לא סכיזופרניה. אמנם בשניהם יש חשדנות יתר, אך בשונה מסכיזופרניה בהפרעת אישיות פרנואידית אין מחשבות שווא והלוצינציות.

לעתים הפרעת אישיות פרנואידית מופיעה בעקבות פגיעת ראש, אלצהיימר וכדומה.

שכיחות ההפרעה נעה בין 1-4% מהאוכלוסייה במחקרים שונים. קיים תת אבחון של הפרעה זו. הפרעה זו מופיעה בין אצל גברים ובין אצל נשים. הפרעה זו מאובחנת יותר (אך לא רק) אצל אנשים מרקע סוציו דמוגרפי של אנשים מאוכלוסיות מוחלשות. נתון זה מצביע על קשר אפשרי בין תנאי חיים קשים, כמו עוני, רמת הכנסה נמוכה, הגירה, טראומה, דיכוי וחיים סטרסוגניים לבין התפתחות הפרעה זו.

הפרעת אישיות פרנואידית גורמים

  • טראומת ילדות
  • הזנחה רגשית בילדות
  • הזנחה פיזית בילדות
  • אלימות פיזית בילדות
  • פגיעות ראש שונות (TBI)
  • בעיות שמיעה
  • תנאי חיים קשים כגון עוני ואפליה.

איך פרנואיד חושב?

לאנשים פרנואידיים יש נטייה למחשבות לא אדפטיביות לגבי עצמם. הם נוטים לחשוב על עצמם כאל אנשים עם מסוגלות אישית נמוכה יחסית. כך גם לגבי האחרים יש להם נטייה לחשוב על אחרים כאל בעלי כח ובעלי כוונות רעות ועוינות. יש כאן שילוב בין חשיבה על העצמי באופן כשווה פחות ופגיע, וכלפי אחרים כעוינים ומסוכנים. השילוב הזה גורם לפרנואיד לאמץ גישה של עמידה על המשמר מפני פגיעות אפשריות. היא גם מלווה בחשש מקרבה רגשית שעשויה "לסכן" אותו. הפרנואיד הוא בדרך כלל בעל רגישות גבוהה לביקורת ולרגש של בושה. אחד מעיוותי החשיבה המרכזיים אצל פרנואידיים הוא "קפיצה למסקנות". הסכמה של פגיעות מתעוררת לרוב באינטראקציות חברתיות והיא מולידה רגשות של בושה וחרדה. יש תיאורטיקנים שמדגישים את השימוש במנגנון הגנה של השלכה שבו האדם עם חשדנות יתר לא מסוגל להכיל את תחושת הבושה והקנאה שמתעוררות בחברה. בשל כך הוא משליך אותו על האחר באמצעות עוינות וחשדנות. גם מבחינה התנהגותית הפרנואיד נוטה להתרחק מהסביבה תוך שימוש במנגנון של הימנעות. ככל שיש יותר הימנעות ממפגשים חברתיים בריאים כך גדלה חשדנות היתר.

טיפול בפרנואידיות

הקצב הטיפולי צריך להיות איטי תוך שימוש גם בכלים התנהגותיים ורגשיים. יש שימוש גם בתהליכים של טיפול קוגניטיבי, אם כי האתגור קוגניטיבי צריך להיות איטי מאוד ומכבד. אחרת עשויה להתעורר חשדנות יתר שתחבל בטיפול. נעשה שימוש גם בכלים של תיקוף ואמפתיה. יש עבודה על הסכמות (schema) של הילד שמוזנח רגשית. ככלל הטיפול צריך להיות הדרגתי תוך יצירת אמון מרבית.

לקריאה על טיפול בפסיכוזה ועל טיפול למניעת פסיכוזה.  לקביעת טיפול לחץ כאן. 

המאמר נכתב ע"י יאיר ברקו, MSW. מטפל CBT מומחה ומדריך. הכותב מומחה בטיפול בהפרעות אישיות בגישת ה-CBT וסכמה תרפיה. 

לקביעת טיפול בהפרעת אישיות פרנואידית 054-5907853

מקורות

Freeman, D., Loe, B., Kingdon, D., Startup, H., Molodynski, A., Rosebrock, L., Brown, P., Sheaves, B., Waite, F., & Bird, J.C. (2019). The Revised Green et al., Paranoid Thoughts Scale (R-GPTS): Psychometric properties, severity ranges, and clinical cut-offs. Psychological Medicine, 1-10.

American Psychiatric Association. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders: DSM-5. Am. Psychiatry. Assoc. [Internet] 2013:991

WHO. The ICD-10 classification of mental and behavioural disorders: clinical descriptions and diagnostic guidelines. World Health. Organization. [Internet] 1992:1–267

Lee, R. J. (2017). Mistrustful and misunderstood: a review of paranoid personality disorder. Current behavioral neuroscience reports, 4(2), 151-165