פחד ממוות

חרדת מוות- אבחון, תסמינים וטיפול

מטרת מאמר זה לעזור לאנשים שסובלים מחרדת מוות וחווים פגיעה ומצוקה בחייהם בשל חרדתם מהמוות .

אם אתה מתמודד עם מחשבות אובדניות מאמר זה אינו בשבילך. החיים הם יקרים ושווה לחיותם. אם את/ה מתמודד עם דיכאון או מחשבות אובדניות יש לפנות מיד לקבלת עזרה רפואית. לחדר מיון קרוב, לער"ן או לכל גורם טיפולי אחר שיכול לסייע לך. אל תישאר לבד עם המצוקה. יש עזרה שיכולה לסייע לך.

חרדת מוות טיפול

מהי פחד ממוות (Thanatophobia)?

פחד ממוות הינה חרדה אוניברסלית וחלק מהותי מהחוויה האנושית. קיימים תיאורים על חרדת מוות משחר ההיסטוריה ועד ימינו. בני אדם האורגניזם היחידי עם היכולת הקוגניטיבית לחשוב על ולפחד מהמוות של עצמו. כפי שתיאר זאת הפסיכיאטר ד"ר ארווין יאלום, האדם חי את כל חייו עם צל המוות ברקע. ישנה הידיעה שכל ההתפתחות והגדילה סופה להסתיים במוות. ניתן להתמודד עם הידיעה הזאת באופן אדפטיבי כגון ע"י בניית מערכות יחסים חיוביות ומשמעותיות וכן ע"י השארת מורשת חיובית. מצד שני המודעות למוות עשויה לגרום לחרדה, לתחושת חוסר משמעות ולהתנהגות בלתי אדפטיבית כגון הימנעות.

למה אני פוחדת למות?

ישנם תיאוריות שונות לכך. המרכזית שבהם הוא תאוריית ניהול האימה (Terror management Theory) היא תאוריה בפסיכולוגיה חברתית העוסקת בהשפעת תודעת המוות על החשיבה ועל ההתנהגות האנושית. על פי תאוריה זו ישנו קונפליקט פסיכולוגי בסיסי בין הרצון לחיות לבין המודעות לכך שהמוות הוא בלתי נמנע. הקונפליקט מייצר אימה, שבתורה מנוהלת באמצעות מערכות סמליות כדי להשיג תחושת נצחיות ולאפשר חיים בעלי ערך ומשמעות. התאוריה הוצעה לראשונה על ידי החוקרים ג'ף גרינברג, שלדון סלומון וטום פיסצ'ינסקי ומבוססת על עבודותיו של האנתרופולוג ארנסט בקר. רעיונה המרכזי הוא שחשיבותה הפסיכולוגית של הערכה עצמית היא ביכולתה לתמוך בהכחשה של המוות, על ידי הקניית ערך שאינו בן חלוף לאדם.

בני אדם משתמשים במגוון מנגנוני הגנה על מנת לא להרגיש מאוימים מהמוות. בהם הכחשה והדחקה. כך למשל כאשר אדם שומע על אדם אחר שמת ממחלה הוא עשוי לחשוב "אני לא בקבוצת סיכון". או כאשר אדם שומע על אדם אחר שמת מזיהום הוא יכול להיכנס לניקיון של הבית.  חשיבה על המוות משפיעה על ההתנהגות האנושית.

פחד ממוות

חרדת מוות והפרעות נפשיות

חרדה ממוות נמצאת קשורה למגוון הפרעות נפשיות. כך למשך חרדה ממוות יכולה לגרום לחרדת בריאות (היפוכונדריה) ולהפרעות סומטיות נוספות. כך גם להפרעת פאניקה. מחקרים גם מוצאים קשר בין פוביות ספציפיות כגון פוביה מנחשים, ופוביה ממחטים. כמו כן בהפרעה טורדנית כפייתית (OCD) לעתים ההתנהגות הכפייתית של בדיקות או שטיפות בא למנוע מוות מדליקה או מחלה. ישנם לעתים מחשבות טורדניות על מוות. לבסוף יש גם ממצאים המעידים על כך כי דיכאון קשור למחשבות על העדר משמעות ומוות. לסיכום פחד ממוות נמצא כגורם טרנס דיאגנוסטי שמופיע בהפרעות שונות.

אבחון האם אני סובל מחרדה ממוות?

כמו בכל הפרעה חשוב לבצע הערכה מדויקת אצל איש מקצוע מומלץ. החרדה עשויה להשתנות מאדם לאדם. חשוב להבחין, האם הפחד הוא מייסורים וסבל בזמן המוות? מייסורים וסבל של מחלה לפני המוות? מהיעדר קיום לאחר המוות? מעונש בעולם הבא? אי ודאות בנוגע לקיום אחר המוות. חשוב לזהות את מקור החרדה המדויק על מנת שנוכל לתת לו את המענה המיטבי בטיפול. למשל תהליך של הבנייה קוגניטיבית של המחשבות החרדתיות צריכה להיות בהתאמה לטיב החרדה. יהיה חשוב לזהות גם את ההיבט ההתנהגותי של החרדה. למשל מהם ההתנהגויות ההמנעותיות הקיימות? האם יש הימנעות מחדשות. מביקור בבתי חולים? ביקור בבתי אבות? השתתפות בהלוויה או ניחום אבלים? הימנעות מבדיקות רפואיות? או לחילופין ניסיונות להרגעה עצמית ביצוע יתר של בדיקות רפואיות לא נצרכות, ביצוע פעילות ספורטיבית מוגזמת, דיאטה קיצונית וכדומה. כאשר חשוב כמובן להבדיל בין התנהגויות שמומלצות ע"י אנשי רפואה ובריאות הציבור שהן הגיוניות ואדפטיביות לבין ההתנהגות חריגה.

טיפול CBT בחרדת מוות

טיפול קוגניטיבי התנהגותי נחשב לטיפול מבוסס מחקר לטיפול בפוביות וחרדות שונות. כך גם ביחס לטיפול בחרדת מוות. הטיפול משלב בתוכו חלקים קוגניטיביים והתנהגותיים.

החלק הקוגניטיבי של הטיפול מתמקד בעמדות, אמונות, תפיסות ומחשבות שיש לאדם על המוות. חשוב לדייק את העמדות האישיות והתרבותיות של כל אדם ביחס למוות. כך נרצה לברר מהי עמדתך מפני המוות? במידה ואתה מפחד מהמוות, איזה היבט מפחיד אותך במיוחד? האם אתה מרשה לעצמך לחשוב על המוות או שאתה מנסה להדחיק כל מחשבה שקשורה למוות?

בטיפול קוגניטיבי אנו מזהים עיוותי חשיבה, כלומר צורות חשיבה בלתי אדפטיביות שגורמות לסבל. בטיפול אנו עוסקים בתהליך של הבנייה קוגניטיבית, כלומר שינוי דפוסי חשיבה. על מנת לאמץ דפוסי חשיבה בריאים ואדפטיביים יותר. בכל הנוגע לפחד ממוות יהיה חשוב לזהות את דפוסי החשיבה ביחס למוות באופן כללי, וכן ביחס למוות בהקשר ספציפי. כך נוכל לעזור לעזור לאדם לאמץ דפוסי חשיבה תקינים ביחס לסבירות שהוא ימות ממשהו ספציפי (מחלה, תאונה וכדומה). האם ישנה הערכת יתר ביחס לזה? (למשל מה הסבירות שאתה תמות מתאונת מטוסים?). כמו כן חשוב לעשות הבנייה קוגניטיבית באופן כללי ביחס לחרדת מוות

דוגמה לכלי קוגניטיבי לטיפול בפוביה ממוות

מחשבה לא אדפטיבית

איתגור המחשבה

חשיבה אדפטיבית

"המוות שלי יהיה כואב ומייסר"

איזה עובדות תומכות במחשבה זו?

אני לא יכול לדעת מה יהיה במוות שלי. זה דבר עתידי שעוד לא קרה ואין דרך לדעת מה אחווה שם. יש אנשים שנפטרים בשלווה.

"לאחר המוות אתייסר בגיהנום"

על סמך מה אני בטוח שזה מה שיקרה?

נכון עשיתי טעויות בחיים, מן הסתם עשיתי גם הרבה טוב בחיים שלי וזה יעמוד לזכותי.

גם אם אענש זה יהיה לזמן קצוב.

אני בחור עכשיו במקום לחיות בפחד, להשתמש בזה כדי לדרבן אותי לעשות מעשים טובים

"מוות זה דבר נוראי"

מניין לי שזה דבר נוראי?

כל ייצור חי מת בסופו של דבר. מדובר בתהליך טבעי שקורה וקרה מאז ומעולם.

.

החלק ההתנהגותי של הטיפול נעזר בעיקר בכלים של חשיפה. חשיפה הינו תהליך שבו מתקרבים בצורה מדורגת למושא החרדה. בדרך זו לומדים שמקור החרדה הינו פחות נוראי ממה שחשבנו עליו מראש. נוצרת גם למידה מחדש לפיו אני מסוגל להתמודד. בהקשר של פחד ממוות, חשיפה יכולה לכלול ביקור בבית עלמין, בית חולים, לווייה, ניחום אבלים, קריאה של הספד, לקרוא סיפורים על אנשים בני גילך שנפטרו וכדומה.

יש להכין היררכיה של מצבים שמעוררים חרדת מוות ולדרג את עוצמת החרדה בכל פעולה מ 0- 100. 

דוגמה של היררכיה כזאת של חשיפה חיה ביחס לחרדת מוות.

מצב

רמת החרדה (0- 100)

לקרוא הספד בעיתון

30

להסתכל על מודעת אבל

35

ניחום אבלים

50

להסתכל בתמונה של בית קברות

50

להגיע לניחום אבלים

60

לבקר חולה במחלה קשה

75

להשתתף בלוייה

90

לכתוב צוואה

90

ביצוע החשיפה נעשה באופן מדורג בדרך כלל מהקל לקשה. כאשר המטרה הוא לעשות את הפעולה ממנה יש חרדה ולהישאר במצב עד שהחרדה יורדת. ישנם סוגים של חשיפות ניתן לקרוא על חשיפות בהרחבה כאן. באופן כללי ישנם חשיפות בדמיון בהם האדם מדמיין מצב מעורר חרדה כגון הלוויה של עצמו. ישנם גם חשיפות חיות בהם האדם מגיע בפועל וחווה מצב מעורר חרדה. העקרון עם חרדה הוא להישאר בתוך החרדה עד שהחרדה יורדת באופן טבעי.

לסיכום בעזרת טיפול קוגניטיבי יעיל וממוקד ובעזרת הכלים במאמר זה ניתן להתגבר על פחד ממוות.

המאמר נכתב ע"י יאיר ברקו, MSW. מטפל CBT מומחה ומדריך. צור קשר לקביעת טיפול בחרדות.